EKİPMAN
9 SENEDE KIRILAN, BOZULAN VE ESKİYEN BİSİKLET, KAMP EKİPMANLARI VE KIYAFETLER
0

Kadro

0

Arka Aktarıcı

0

Ön Aynakol

0

Zincir

0

Vites ve Fren kolu

0

Kaset

0

Fotoğraf Makinası

0

Bilgisayar

0

Telefon

0

Çadır

0

4 set bisiklet çantası

0

Elektronik Kitap

0

Yağmurluk ve Kışlık Ceket

0

Pantalon

0

Tshirt ve Gömlek

0

Çorap

0

Şort

0

iç çamaşır

Dünya turunda 27 markanın ürünlerini kullanmaktayım. Sadece 4 marka dünya turuna ekipman desteği sağlamaktadır. Kron Bisiklet, Garmin Türkiye, The North Face Türkiye,  Ortlieb Bisiklet Çantaları Almanya  Bu sayfada okuyacağınız diğer 24 marka sponsorum değildir. Yukarı da yer alan listede yıllardır  yollarda eskiyen veya bozulan sonrasında yenilediğim ürünler yer alır.

Sponsor olmayan markaların ürünlerini www.gurkangenc.com sayfanın reklam gelirlerinden ve sayfayı takip eden okuyucularımın yaptığım paylaşımlar doğrultusunda “Gürkan bu da senin yazarlık hakkın” diyerek gönderdikleri destekleri biriktirerek aldım. Yıllardır kimlerin destek olduğunu da tek tek şu sayfada yazdım Gürkan Genç Destek  Çalışarak, emek vererek alınmış alın teri veya bacak terinin karşılığıdır bu ekipmanlar. Nedir bu alın teri? 3.000 sayfanın üzerinde yol anısı ve tecrübelerimi Türkçe, İngilizce yazarak ve Türkçe seslendirerek bilgi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşmaktır bahsettiğim emek. Bunun karşılığında gönülden gelen desteğe de “yazarlık hakkı” denir. Birçok kişinin düşündüğü gibi “beleşe geziyor, ekmek elden su gölden” gibi bir durum yok. Destek olan, sponsor olan da “hadi sen gez biz sana nakit para yardımında bulunalım, kafamıza göre ekipman verelim” de demedi, demeyecekler de.  Yukarıda dediğim gibi bir emek ve karşılığı vardır.

Paranın nasıl kazanıldığı, zengin misin vs vs gibi senelerdir sorulan soruları daha detaylı şekilde çok sık sorulan sorular sayfasında paylaştım. Vakit ayırıp okursanız sevinirim.   “Gürkan Genç’e sık sorulan sorular” 

DÜNYA TURUNDA KULLANDIĞIM BİSİKLET

KRON GG-1

(Türk firması KRON  tarafından üretildi. Bisikletin satışı veya satışta olan benzer modeli yok. Seri üretime de girmeyecek bir kadro)

2011 yılında yapılan sözleşme ile Kron A.Ş ile birlikte çalışmaya başladım. Nisan 2012 yılında Kron bisiklet 26 Jant Gürkan Genç World Tourer bisiklet kadrolarını üretti. Bu Bisiklet kadroları MTB bisiklet kadroları temel alınarak üzerlerinde değişiklikler yapılmış ve Tur bisikletine evrilmiş ve sadece Gürkan Genç’in dünya turu için üretilmişlerdi. Amacımız kadrolarda kullanılan boruların metal yorunlukları ve hasar alınan noktalarla ilgili geri dönüşlerini kullandığım tüm coğrafyalar ve hava koşullarından sonra Kron bisiklete aktarmaktı. Bu sayede de Kron bisiklet elde edilen verilerle kadrolarda zayıf noktaları görmüş olacaktı. Bu kadrolarla çalışmamız 2020 Aralık ayında bitti. Yani Gürkan Genç 26 Jant bisikleti ile Kron bisiklete sadece MTB Kadroları ile alakalı 9 yıllık metal yorgunluğu veya başka konularla ilgili bilgi ve deneyimlerini paylaştı. Kron bisiklet de bu bilgiler ışığında MTB kadro borularında iyileştirmeler yaptı.

GG-1 ;  7 borudan 6061-T6 alüminyumdan 29 Jant bisiklet için yapılmış bir  kadrodur. Kadronun esneme payının normal bir bisiklete göre %20 daha az olması gerilme ve çatlamalara karşı süper güçlendirildi. 10 senedir kullandığım tüm Kron bisikletlerinden elde edilen tecrübe ile yapıldı. Kadro V fren sistemlerine göre yapılmasına rağmen yeni nesil ön amortisörlerde (Maşalarda) V fren sistemi olmadığından GG-1 modeli yeni nesil Shimano İcetech seramik 4 pistonlu hidrolik disk frenle desteklenmekte.

Değişen çanta teknolojileri ile 2012-2018 yıllarıda arka  ve 2021 de ön bagaj takma aparatları bisikletten çıkarak klasik tur bisikletçiliği bagaj ekipmanları da bu bisikletten çıktı.  Böylelikle GG-1 yeni nesil 4 mevsim konforlu bir Dağ bisikleti Bikepacking modelidir.

Yıllar içinde tasarımını yaptığım ön ve arka bagajlarda değişti. Bu bisiklette de  sadece V fren pivotları tarafından desteklenen iki borulu bir arka bagaj vardır

Ayna Kol, Ön Aktarıcı, Ön Vites

GG-1 üzerinde  Shimano 32dişli 175mm aynakol bulunmakta. Bu tek yapraktır. Yani bisiklette ön vites kolu ve aktarıcı yok. Zincir ve ayna kolun yıpranma süresini önümüzdeki aylarda göreceğim. Önde üç yaprak ve iki yaprakta 2012-2021 yılları arasında da kullanıp test ettim.

Kaset, Arka Atarıcı, Arka vites

Shimano XT 10-51T 12 kasete arka çark sistemine, Shimano XTR9120 arka vites aktarıcı takıldı. Şöyle bir dışarıdan alıcı gözü ile bakıldığında bu bisiklet düz duvara tırmandırır diyor. Gidonda vites kolu  Shimano XTR SL -M9100 serisi takıldı.

Peki, bu 29inch kadro ve vites değişimi bisiklette nasıl bir performans değişikliği yaptı? Eski 26inch bisikletinin performansı ile bu bisikleti test etme imkanım oldu. Üstelik dijital veriler üzerinden konuşacağım. Bisikleti yeniledikten sonra eski bisikletle gittiğim yolların bir kısmını uzunca bir süre Kolombiya’da yeni tur bisikletimle birlikte de yaptım. Taşıdığım eşyalarda bir değişiklik olmadan, geçmiş aylarda yaptığım tüm verileri daha hızlı ve daha az yorulmuş bir şekilde geçmiş oldum. %8 ortalaması olan ve 42km uzunluğunda ki tırmanışlarda da nabız tırmanış sırasında 90 ile 110 arasına geriledi. Böylece bu bisiklete yenilemek oldukça yerinde oldu.

Peki daha önce neden 29 inch geçmedin de, yıllarca 26inch kadro kullanıldı? Bisikletle dünya turu yapılırken özellikle iç lastik, Dış Lastik, fren papuçlarına dünyanın her noktasında rahatlıkla ulaşmak ilk öncelik. 2017 yılına kadar 29 dış ve iç lastik bulmak hiç de kolay değildi yavaş yavaş başlamıştı. Şu gün yol üzerinde girdiğim tüm bisikletçilerde 29 dış ve iç lastik bulabildiğimi söyleyebilirim. Gelelim Fren sistemine

Frenler

2010-2021 yılları arasında bisikletimde V fren sistemlerini kullanmıştım. Teknolojinin ilerlemesiyle disk frenler gelişti aynı zamanda yüksek performans ürünlerinde de V fren pivot ayakları bisikletlerden kaldırıldı. Bisikletle dünya turu yapan biri için bisiklet parçalarına ulaşırlılık önceliklidir. 2019 yılında girdiğim bisiklet dükkanlarında V fren papuçlarını kaliteli olanlarını bulamamaya başlamıştım. Sebebi de artık satılan dağ bisikletlerinin çoğu disk frendi.  2 pistonlu disk fren yüklü bir dağ bisikletinin ihtiyacı olan frenajı tam olarak yapamıyordu. Ben nerden biliyorum.  Afrika’da bir süre iki piston mekanik disk freni kendi bisikletimde denemiş anılarıma yazmıştım. Fakat yukarıda da dediğim gibi teknolojinin gelişmesi bir şeyi alırken yerine yenisini ve gelişmişini koymayı ihmal etmedi.  GG-1 üzerinde hangi fren sistemi var ve ne kadar iyiler paylaşayım.

Diskler yani Rotor Shimano XTR RT-MT900 1800mm Icetech, Fren yatağı Shimano XTR BR-M9120 Icetech, Fren kolları Shimano XT M8100 ve Fren balataları Shimano XTR N04C Icetech

Bu kodlardan sonra nedir bu frenin olayı? Bu bisiklete Kolombiya’da geçtiğim için tam da test edilecek alandı. Bisikletteki yük 26Kg, Bisiklet 14KG ve Gürkan Genç  1.87 boyunda 80 Kilo.  Elimizde 120 kiloluk bir bisiklet ve sürücü toplamı var.

İcetech teknolojisi kısaca; Disk ve balataların frenaj sırasında hızlı şekilde ısınmamasını sağladığı gibi, frenaj sonrasıda da ısınan parçaların çok çabuk bir şekilde soğumasını sağlıyor. Öte yandan fren yatağının içinde 2 piston değil, porselen uçlu 4 piston var. Bu ne yapıyor? Fren balatasına 2 noktadan değil tam dört noktadan eşit seviyede baskı yapıp balataların diske eşit seviyede sürtmesini sağlıyor. Bunların hepsi balatalarda kristalleşmeyi azaltıyor ve fren uzun frenajlarda  dahi en ufak bir güç kaybına uğramıyor, Balatanın yüzü kristalleşip tutmamazlık yapmıyor

Şimdi 120 kiloluk bir bisiklet ile yokuş aşağı inerken bas bırak, bas bırak  olmaz. Bu yüksüz boş bisiklette olur.  Ağırlıktan dolayı bıraktığım anda bu bisiklet çok kısa bir sürede çabuk hızlanacak, bu sefer frenaj sırasında bu kadar kilosu olan bir bisiklet için  daha fazla güç uygulamam gerekecek. Bu noktada fren kolları ve balatalar devreye giriyor. Kademeli fren kolu frenajı mükemmel bir şekilde yapıyor. Aynı şekilde Icetech teknolojisine sahip balatalar porselen pistonlarla eşit seviyede diske iteklenince, ilk testlerde 20 gün içinde 2500km de 27000 metre toplam iniş gerçekleştirdim.  Arka balatalar bitti. 50. Gün 5200km 50.000 metre toplam inişten sonra da ön frenleri bitirdim. Kolombiya’da yağmur sezonunda bunu yapmam ve tek seferde indiğim 2500 metrelik irtifa kayıplarında da muhteşem bir performans sergiledi fren sistemi.

Bunun yanı sıra bu fren sisteminin eksileri yok mu ? Var tabi, olmaz mı! Öncelikle Icetech teknolojisine sahip 4 piston için Fren balatası bulmak kolay değil. Bu balatalar normal iki piston balatalardan büyük. Icetech olmayanı bulunabiliyor fakat gene bunu bile öyle her bisikletçi de bulmak kolay değil. Fren balatası değiştirmek bir V fren papuçunu değiştirmek kadar kolay değil. Öte yandan hidrolik sıkıntılarını konuşmak için henüz erken. Kışın neler olacak göreceğiz. Teker göbeğine bindirdiği ters kuvvetten dolayı da göbekleri ne zaman elime alacağım ,o da bir soru işareti bekleyip göreceğim.

Tekerlek göbekleri ve Jant Seti

Arka teker göbeğinde Shimano MT500 kullanıyorum. Bu göbek tekerlerinin inner hub her 10.000 kilometre kırdığım doğrudur. GG-1 modelinde bu süre hemen hemen aynıdır. Deore, Slx, XT de hepsinde 10000 ila 13000km arasında kırdım

Ön teker Göbeğinde 36 telli SON marka dinamo göbek kullanıyorum böylelikle elektrikli cihazları şarj edebiliyorum. Bu dinamodan üretilen elektrik bisikletin itiş gücüne yardımcı olmuyor. Yani bisiklet elektrikli bisiklet değil. Üretilen elektrikle telefon, gps, gopro, Ipad, fotoğraf makinasını şarj ediyor. Dinamodan çıkan kablolar önce transformatöre gidiyor. Buradan sonra çıkış yerine takacağınız cihazın amper ve voltajına göre ayarı yapıp bağlıyorsunuz. Benim bisiklette buradan çıkan kablolar önce bir lityum pile gidiyor oradan da cihaza. Böylelikle tekerin dönmesi durduğunda şarj etmeye de devam ediyorum. Hem transformatör hem de bu lityum pilin markası E-werk. Tekerleğin dönmesini yavaşlatıyor mu? Bir Shimano Deore göbek kadar rahat dönüyor. Tekerin dönüş hızını sürüşü etkileyecek kadar yavaşlatmıyor. Elektriğin olmadığı yerlerde fazla ve uzun süreli gezen biri olduğumdan oldukça işime yarıyor. Güneş enerji paneli ve benzeri zımbırtıları daha önce kullandım. Taşıdığım panelin boyutları küçük olunca (bisikletle gidiyorum bagaj kapasitesi belli) açısıydı, konumuydu cartıydı curtuydu derken verim alamadım. Bu yüzden de güneş enerji panellerini önermiyorum. Bir ihtimal verimliliği arttıracak şekilde kendiniz tasarlarsanız bir faydası olabilir.

Son24 dinomo göbeği 100.000 kilometre sıkıntısız kullanabilirsiniz.

Ön ve Arka Jant Seti 36 delikli Alman malı Ryde jant, Swiss tellerle desteklendi.

Her yüke her yola gelir senelerce tel ayarı da yapmazsın.

Pedallar

Bisiklet üzerinde Haziran  2021 yılında takılmış  pedallar Shimano XTR M9020 bulunmakta . Bu pedalın en sevdiğim özelliği platform olması. Hem kullandığım kitlenebilir ayakkabıda geniş bir yüzeye basınç uygulamamı sağlıyor hem de normal bir ayakkabı ile kullanırken rahat sürmemi. Çamurda ve karda kitlenmeye ve kolay açılmaya da devam ediyor. Çölde ince kumlar aralara kaçtığından ince bir kum ezilmesi sesi gelse de yıkandığında kendine geliyor.Fakat tur bisikletçisi için ortalama ömrü 3 sene ki özellikle tırmanış yapılıyorsa.

Maşa Amortisör

Fox Genuine Kashima Coat kitleme mekanizması yan tarafta bulunan odukça hassas ve gayet iyi çalışan bir maşa. Dağ bisikletlerine takılabilecek en iyi maşa (amortisör ) sıralamasında ilk üçte yer alacak bir sistemdir.

Sele

Yolculuktaki en önemli ekipmanlardan biri sele. Hepimiz bisiklette rahat bir sele ararız. 7 kıta, 84 ülke 115.000 kilometre diyorum. Eh buna hangi döt dayanır. Evet, kaba et mevzusu mühim. Üstelik benim pedli tayt giymediğimi de düşünürseniz sıkıntı. Yahu rahat edemiyorum o taytların içinde. Bir de o taytla markete falan girildi mi aboo. Herkesin gözü şeyinde. Herkes oraya baktı mı, acaba hangi pozisyonda duruyor çok mu dikkat çekiyor, düzeltsem bir türlü, düzeltmezsem bir türlü. Neyse, Türkiye’den Japonya’ya giderken basit bir sele kullanmış üstüne de jel kılıf geçirmiştim. Fakat gereksiz ağırlık yapıyordu ve zaman içinde aşınıp parçalanıyordu. Dünya turunda Brooks B17 Titanium kulanıyorum. Normal selelerin üstüne oturduğunda dötün selenin şeklini alır. Fakat bu selenin üzerine oturduktan yaklaşık 2.000 km sonra sele senin dötünün şeklini alıyor. Baskı alanı geniş olduğundan konforlu bir sürüş de sağlıyor. Uzun seyahatler yapan tur bisikletçilerinin %90’ı bu seleyi tercih ederler. Bu selenin konforlu bir sürüş sağlayabilmesi için montaj sırasında pozisyonunun ve açılarının doğru yapılması da şart. Selenin kullanma talimatında yer alan seleyi arada bir yağlayın ve derisini gerin olayını ben hiç yapmadım. Bisiklete binmediğim zamanlar selenin üzerini her zaman kutusunun içinden çıkan kılıfı ile koruma altına aldım o kadar. Dünya turumda 2021 yılında 84500 kilometre sonra bu selenin yenisini kullanmaya başladım.

Gidon

Kago Satori Denham. Yıllarca kelebek gidon kullandıktan sonra bu gidona 29 Jant bisiklette geçiş yaptım. Bunun sebeplerinden biri 29 jant bisikletin kontrolünü kolaylaştırmak ve Bikepacking tarzında seyahate geçiyor olmamdı. Gidonun açılı olması ve sürücüye yaklaşması oturuş pozisyonun rahatlatıyor ayrıca önde yer alan tutacaklar yokuş çıkarken ve uzun yolda büyük bir rahatlık. Bu gidona ayrıca çok iyi elcik seçimi yapmak lazım.

Bir kelebek gidon kadar kullanım açısı vermese de, onun kadar rahat olan ve hatta tırmanışlarda çok daha rahat ettiğim bir gidon.

Ön ve Arka Bagaj

GG-1 Modelinde arkada ve ön tarafta bisiklet çantalarını taşıyan bagaj takma sistemi bulunmamaktadır.

Arkada 2 boru dan oluşan ve V fren pivotlarına bağlı benim tasarladığım bir boru düzeneği var.

Kask

Kask konusunda kullandığım bir kask var fakat memnun değilim çünkü çok fazla terletiyor ve ağır daha iyisini aldığımda paylaşacağım.

Su Taşıma kapasitesi ve suluk yerleri 

Bisiklette tam 7 adet suluk yeri bulunmakta. Kadronun altında bulunan suluk kafesinde 2 litrelik termos bulunmakta. Gövdenin içinde bulunan suluk kafesinde 500ml su bulunmakta. Kadronun üst borusunda 500ml su ve yemekleri yaparken kullandığım termosun tenceresi de yer almakta. Kadronun ortasında yukarı tarafta 2 adet 750ml su bulunmakta. Ayrıca Amortisörün sol tarafında benin ocağı sağ tarafında da zeytinyağı bulunmakta. 2 litre suyu seyir halindeyken rahatça tüketebiliyorum. Ayrıca kadro yanlarında ki suluklara 1 litrelik iki şişe de koyabilirim. Bisikletin orta çantasında yemeklerime koyduğum 500 ml kenevir yağı bulunuyor. Suluklara yazın polar kılıf takıyorum. Böylelikle yazın polarları ıslatarak suyun biraz daha serin kalmasını sağlıyorum. Bisikletin gövdesinde 6 litre su her zaman bulunur. Buna ek olarak öndeki çantaların her birinin üstüne 1 litre su koyabiliyorum ve arkaya da 1 tane 4 litrelik su tankı yerleştirebiliyorum, böylelikle toplam su kapasitesi  12.5 litreye kadar çıkıyor. Eğer Bisiklette ki sırt çantasının içine de su alırsam 22.5 litreye kadar çıkar

Kullandığım Lastikler

Schwalbe Maraton 2.00 

Bu lastikleri ilk Güney Kore’de kullanmaya başladım. Orada taktığım lastikler tüm Türkiye’ye gezilerim ve şehir içi gezilerimde hiç patlamadan 10.000 km devirmişti. Lastik şehir içi kullanımı için çok iyi, arazide de hız yapmadığın sürece gayet başarılı. (bu arada bu lastiklerle dağ bisikleti yarışına da katıldığımı düşünürsek aslında hiç fena değiller) Fakat çamurda, buzlu ve karlı yollarda istediğim performansı veremediler. Ayrıca diğer lastiklere göre ağırlar. Katlayıp çantanın içine yerleştirme durumu mümkün değil. Lastiğin yapısına zarar veriyor. Uzun turlarda eğer çoğunlukla asfaltta seyahat edilecekse kesinlikle tercih edilmesi gereken lastik. Sürekli kullanımda 10.000 veya 12.000 kilometrelik bir ömrü var. 45-55 psi basınçla kullandım. Araziye girdiğimde 35-40psi’a kadar düşürdüm. Sonuç gayet iyi.

Schwalbe Maraton Mondial 2.00

Markanın tur bisikletçiliği için amiral lastiği olur kendileri. Tek lastiğin fiyatı 75$ civarlarında. İki modeli var; bir katlanabilen diğeri de yan taraflarında telleri olan. Her iki modelini de uzun süreli kullanan biriyim. İki lastik arasında haliyle ağırlık farkı var. Mondial’in lastik hamuru sert; 8.000 km sonrasında gözle fark edilir şekilde aşınmalar belli oluyor. Tabi bu aşınma araziye göre değişiyor. Lastik izindeki aralıkların fazla olması çamurlu ve kumlu zeminde yola tutunmayı arttırıyor. Fakat diken ve benzeri şeyler, yani lastiğin patlamasına sebep olacak sivri materyallerin lastiğe rahat batmasına sebep oluyor! Bu demek değildir ki lastik hep patlıyor. Lastik yapısında diken, çivi ve benzeri şeylerin kolayca içine girmemesi için içinde özel bir zırh var. Yola tutunuşu hem asfaltta hem de arazide oldukça iyi. 22 km hızdan sonra asfaltta çıkardığı ses bir süre sonra adamı deli ediyor. Yol koşullarına göre 40 psi veya 50 psi hava basıyorum. Bu lastiği kullanırken bir şey fark ettim: Bisikletteki yüklerle birlikte kullanıcının ağırlığı da eklenince, toplamda 140 kg geçildiğinde lastiğin ömrü çok daha çabuk bitiyor. İki farklı dönemde kullandım ikisinde de 5.000 km içinde 15 patlak, lastikte yırtılma ve aşınmalar oldu. Toplam ağırlık 130 kiloyu geçmediği sürece başarılı bir lastik. 10.000 km lastiği patlatmadığım dönemler de oldu. Afrika kıtasında bu lastikleri kullandım ve lastikler hiç patlamadı.

Schwalbe Maraton Tour Plus 2.00

Bu lastikleri Güney Amerika kıtasında kullanmaya başladım. 20 kilometre hızdan sonra asfaltta oldukça güçlü bir ses çıkartıyor. Lastik izleri çok sık bu yüzden araya ince tel diken lastiği patlatacak şeylerin girmesi çok zor. Girse de zaten bu lastikte de zırh var. Lastik izinin sık olması bir Mondial kadar arazideki tutunmayı iyi yapamıyor. Islak zeminde oldukça iyi. Katlanır modeli yok, telli modelini kullanıyorum. 2021 yılın da 29 Jant için olan modelini de kullanmaya başladım şu an bisiklette bu takılı.

Schwalbe Maraton Exterme 2.00

Dünya turumda 2012 yılının Kasım, Aralık ve 2013 Ocak aylarında Moldova, Ukrayna, Rusya bölgesinde kullandığım lastik. Hamuru yumuşak, yanlarında tel bulunmayan bir model. Böylelikle katlanıp çanta içinde fazladan yedek lastik taşıma olanağı sağlıyor. Kış aylarında karda yol tutuş iyi. Tabi burada bisikletin üzerindeki ağırlığı da göz önünde bulundurmak lazım. Boş bir bisiklette tur bisikletindeki kadar iyi yol tutmama ihtimali var. Arazi koşullarında da performansı oldukça yüksek. Fakat asfalta çıkıldığında ve 18 km hızı geçtiğim anda çok fazla ses çıkartmaya başlıyor. Bu da bir süre sonra kullanım konforumu rahatsız ediyor. Asfalt kullanımında ve sıcak havalarda lastik çok çabuk aşınıyor. Lastik izindeki aralıklar geniş olduğundan diken ve benzeri unsurların lastiği patlatma olasılığı yüksek. 45-50 psi arasında kullandım. Dünya turum sırasında arka sağ çantamda bu lastiği yedek lastik olarak bir süre taşıdım. Katlanır Mondial bulduktan sonra değiştirdim.

Schwalbe Ice Spiker

Karlı alanlarda nasıl gittiğimi merak eden birçok takipçi var. İşte bu lastik sayesinde. Evet bu bisiklet lastiğinde kış kullanımı için gelinen son nokta. Çivili lastikler. Hem karlı alanda hem de buzlu alanda yol tutuş performansı çok iyi. Bisikletin üzerindeki yükler olmadığında bile kar üstünde 20 km gibi bir hızda belli bir teknikle oldukça rahat gidiliyor. İsveç’de buz pateni sahasına girmişliğim oldu. Lastiklerin yan tarafları telsiz yani katlanma kolaylığı var. Asfaltta, karın veya buzun olmadığı arazide kullanımı doğrultusunda üzerindeki çiviler oldukça fazla hasar alıyor. Hamuru yumuşak. 2013 yılı Ocak, Şubat ve Mart aylarında Finlandiya, İsveç, Norveç bölgesinde bu lastikleri kullandım. Gene bu lastiklerle 2013 Şubat ayında Finlandiya’da Kutup Dairesi’ni bisikletimle geçmiştim.

Scwalbe Smart Sam Plus

Bu lastikleri 2017 Kasım ayında kullanmaya başladım. Normal kullandığım tur lastiklerinden farklı olarak bir dağ bisikleti lastiği. 2.1 kalınlığında olan bu lastik oldukça dişli. Arazide inanılmaz bir yol tutuşu var. 6o km arazide 20km ortalama ile büyük kaya parçalarının olduğu alanlarda da oldukça iyi bir performans sergiledi. Bunun dışında uzun yolda genel olarak pek dayanıklı değil. Hamuru yumuşak olduğundan lastik çabuk aşınıyor. Zırhlı bir lastik olmasına rağmen lastik izleri arasında çok boşluk olduğundan asfaltta yol kenarındaki kamyon lastiği tellerinden dolayı lastiğin patlama oranı yüksek.

Yedek Parçalar

Bisiklette kullandığım parçalar zaman içinde eskidiğinden yenilemek gerekiyor. Fakat her parçanın yedeğini taşımakta mümkün değil. Bölgesel olarak neleri taşıyacağıma dikkat ediyorum. Mesela yedek bir zinciri Avrupa’da taşımak gereksiz çünkü her kasabada ve şehirde iyi bir bisikletçi bulmak mümkün. Bunun yerine zinciri birbirine bağlayan link taşımak daha avantajlı veya bir kaç bakla işimi görüyor. Fakat Afrika’da zincir taşımak şart. Gene aynı şekilde yedek dış lastik yerine dış lastik yaması Park tool Tb-2 taşımak daha iyi. Burada da aynı durum geçerli. Eğer Afrika’da pedallıyorsanız yedek lastik de şart. O halde şöyle diyebilirim. Avrupa, Güney Amerika, Kuzey Amerika kıtalarında yanımda taşıdığım yedek ekipmanlar farklı; Asya ve Afrika’da taşıdıklarım farklı. Zincir, fren balataları , lastik, iç lastik, inner hub, kaset, vites telleri, fren ayar vidaları, vida ve pullar, gidon göbeği rulmanı, amortisör için hava basacak pompaya ek aparat. Kıtaya göre malzeme çantasını en baştan düzüyorum.

 

BİSİKLET ÇANTALARI

Ön tarafta yanlarda yer alan çantalar 3L+3L  Ortlieb Fork Pack 3L

Ön tarafta üstte 15 Litrelik bir adet Oritlieb Hadlebar-Pack 15L

Ön gidon çantası 7 Litre  “Ortlieb Ultimate Six Plus 7L

Kadro ortasında 6 Litre  Ortlieb Frame Bag 6L

Sele arkasında 16 Litre Ortlieb Seat pack L

Arka Tarafta yanlarda yer alan çantalar 3L+3L Ortlieb Fork Pack 3L

Toplamda 56 Litrelik bir bagaj kapasitesi var.

3L Ön Sağ çanta; 1 şort,  1 Tshirt,  1 Don, 1 çorap , Havlu, Sabun, kişisel bakım eşyası (bunun içinde küçük bir traş makinası da var), 1 adet 5tb harici disk. Bu düzen sayesinde tek gecelik ev veya misafirlikte gerekli olduğunda yanıma alacağım tek çanta bu olur. Toplam Ağırlık 2.5Kg

3L Ön Sol çanta: Drone ile alakalı tüm ekipmanlar, Uyku tulumu içliği, Uyurken giydiğim bir adet şort ve tshirt. Drone elimin altında çabuk ulaşabileceğim bir yerde. Sıcak gecelerde her zaman uyku tulumunu kullanmak zorunda değilim. Sadece uyku tulumu içliği ile uyuduğum geceler oluyor. Ayrıca gene uyuyacağım kıyafetlere ulaşmak  oldukça kolay. Ağırlık 2.5Kg

16 L Arka üst çanta: The North Face Inferno uyku tulumu.  Konforsa konfor -40C uyku tulumu 1.5KG

15L  Ön Gidon Altı Çanta:  Bu çantanın içinde 3 adet Dry Bag çanta var.

En sağ tarafta  Yağmurluk üst ceket, Yağmurluk Alt pantolon ve Ayakkabı tozlukları. Bu kıyafetleri ıslak olarak buraya dry bag içene soktuğumdan nemini veya ıslaklılığını çantanın içine geçiyor mu.

Ortasında yer alan Drybag çantada Bir adet yedek şapka, Kışlık bere, bir adet kışıl eldiven bir adet eldiven içliği, Bilek sakatlıklarında kullandığım platin bileklik, Kışlık çeket, Termal çorap 1 adet , termal üst içlik bir adet, termal alt içlik  1 adet, 5tb disk, 2 adet Türk bayrağı, 1 det termal buff.

Sol tarafta yer alan dry bag çantada 1 det pantolon, 1 adet şort, 2 adet teknik tshirt, 2 adet iç çamaşırı, 2 adet çorap, 1 adet gömlek, 1 adet bisiklet forması, ilk yardım çantası.

Dış tarafta Çadır polleri

Toplam Ağırlık 6.5kg

7Litre Ön gidon Üst Çantası:  Cüzdan, Sony compact X cep telefonu, küçük bir defter, kalem, diş fırçası, diş macunu, snowpeak kaşık, GoPro 9 Black, Sony Rx100 Mark 5  fotoğraf makinası, pasaport, gözlük,  fotoğraf makinasının, Gps’in, GoPro’nun yedek pilleri, elektronik kitap Kindle Oasis, Garmin Insearch takip sistemi, Leatherman çakı, Black Dimond usb’den şarj edilen tepe lambası, İpad ve sarj kabloları küçük bir hoparlör, harici pil. Toplam ağırlık 5Kg

6L Kadro ortası çanta: Bu çantaya 5kg yakın erzak alabiliyorum. 1 adet Msr su arıtma cihazı, MSR Ocak , Çadır Kazıkları normal zamanlarda 2Kg

3L Arka Sol Çanta : Şişme Mat 500gr

3L Arka Sağ Çanta : Çadır 800gr

Toplam çanta ağırlık 21.3Kg ile 26kg arasında günlük koşullarda değişiyor. Sebze, meyve su, benzin ve yağ ağırlıkları bunların içine dahil oluyor.

5 mevsim koşullarında hafif ve yüksek teknoloji ile yerleşim yeri görmeden uzun mesafeler gidebilecek bir bisiklet düzeneği olmuştur.

Ek bilgi: 5. mevsim dediğim olay çok sıcak veya çok soğuk havalardır. Ülkelerin sınırlı ve belli başlı bölgelerinde görülür.

YOL BİLGİSAYARI, GPS VE ARAÇ TAKİP SİSTEMİ

Yol Bilgisayarı, GPS elektronik harita ve Konum takip sistemi

Gps ve yol izi kayıdı 


Garmin Oregon 750T  (Gidonun ortasında) 
yolculukta kullandığım GPS sistemidir. Bisikletin gidon boğazına takılı bir halde duruyor. Genellikle çöllerde ve köy yollarını tercih ettiğim zamanlarda kullandığım sistemdir. Anayol hattının nerede olduğunu haritadan görüp ara yollarda seyahat etmemi, çöl geçişlerinde su ve erzak tüketiminin idareli kullanımını, şehir merkezlerinden en kısa yoldan şehir dışına çıkmamı sağlayan yoldaki en büyük yardımcılardan biri. Ayrıca bu yolculuğun yol izi kayıtlarını tutan, nerede kaç metre tırmandım, bisikletin pedal hızı nedir, kalp atış ritmimi, kaybettiğim kaloriyi, hava sıcaklığı kısaca yolla alakalı tüm dijital verileri kayıt eden ve yolculuğun hangi koordinatlarda, mevkilerde bisikletle yapıldığını resmileştiren cihazdır! Tüm Yol kayıtları her ay Garmin Dashboard’a yüklenir! : ) Türkiye – Japonya yolculuğunun da yol izi kayıtları mevcuttur.

Uzun yıllar Montana 680 kullandıktan sonra bu GPS modeline geçmemin iki temel olayı var. Birincisi ana bilgisayarım Ipad Pro 2020 olduktan sonra Garmin Express programımını kullanamam böylelikle güncelemeleri alamamdı. Öte yandan bu cihazın Bluetotth desteğinin olmaması Garmin Connect ile bağlantımı manuel yoldan yapmama olanak veriyordu. Bir üst modeli de bisiklete çok büyük geleceğinden daha küçük olan ve AA pillerle çalışan Oregon serisine geçiş yaptım.  Cihazın gün sonunda tüm verileri Strava ve Garmin Connecte atması, sürüş sırasında telefon ile senkronize çalışması. Komoot programından bir coğrafi konumun verilerini çok basit bir şekilde telefondan göndermem artı yanları. Eksi yanı ise kendi sarjlı pillerinin bir günlük aktivite sırasında bitmesi en fazla 9 saat dayanabiliyor. Bu pilleri önümüzdeki süreçte daha güçlü pillerle değiştirmeyi planlıyorum

Yol izi kayıdı neden tutuyorum? Seyahatin verilerini rekorlar kitabına vereyim hazır bu kadar geziyorken. Hedefim dünya rekorları kırmak falan değil fakat böyle bir tur yapınca ister istemez bir kaç rekor kırıyorsunuz. Hazır kırıyorken de kayıt altına alayım. Bu kayıt olayı da çok ciddi anlamda pil tüketimini arttırıyor. 5 adet yedek pili mevcut. (bu arada ufak bir detay; uluslararası gezilerde yol izi tutmak soruşturmaya tabi tutulduğunuzda başınıza dert açabilir.!) -30C den sonra işlemcisi yavaşlıyor. Dokunmatik ekranda dokunuşları geç algılamaya başlıyor. Bisiklet üstünde -40C gördüğünde ekran buz kaplanıyor. Bisiklet üstünde -57C gördüğünde hala çalışmaya devam ediyor. Artı sıcaklıklarda 55 derece üstünde ekrana dokunulduğunda istenilen yeri açmıyor. 60 derecede hiç bir şey açmıyor ekran kitleniyor fakat yol verilerini kayıt etmeye devam ediyor. Cihazı sabah pedallarken açıyor, akşam durduğumda kapatıyorum. Her bir pil 1 gün yetiyor. Zaman içinde pillerin ömürleri bitiyor, süre azalıyor. Cihazı direk dinamoya bağlayıp yol alırken sarj etmekte mümkün.

Garmin Fenix6 pro Solar  Garmin’in en iyi akıllı saatlerinden biri . Kolumda saat kullanma hikayem göğüse takılan nabız bantlarından kurtulmam ile başlandı. Vivo active serisini satın almam ile başladı bu süreç. Kayışı koptu baktım değiştiremiyorum. Vivo Active musıc serisine geçtim 3. Senenin sonunda onda da şarj sorunu baş gösterdi. Bu süre zarfında Garmin Türkiye sponsor oldu ve en son olarak kendileri amiral gemileri Fenix6pro solar gönderdiler. Normal pil süresi 21gün+3 gün solar olarak geçiyor. Şimdi bu onların verileri bakalım bizde bu güneş enerjisi ile süreç kaç olacak. İlk aldığımda hiç sarj etmedim %1 geldi ulan bitiremedim yarım gün sürdü bitmesi yuh. Henüz elimde hiç bir kişisel veri ve test yok zaman içinde ekleyeceğim

Yol Bilgisayarı 

Gidon üstünde sol tarafta Gps’in yanında “Garmin Edge 850” yol bilgisayarı kullanıyorum. Günlük tur kilometrem, hızım, ulaştığım en yüksek hız, hız ortalaması, kadans bilgileri, kalori bilgileri, tırmanış toplamı, yükseklik, sıcaklık ve tur boyunca yaptığım kilometre toplamı bu  yol bilgisayarı üstünde bulunmakta. GPS modunda çalıştırmıyorum. Böylelikle 5 gün boyunca şarj etmeye gerek kalmıyor. Harita olmadan o günkü yol verilerini de kayıt altına alıyorum. Eğer ana makina Oregon 750 bir arıza çıkar günü kayıt etmemiş olursam bu cihaz gün içinde kaydettiği verileri o gün ki Garmin Dashboard’a atarak günü kurtarıyor.

Oregon 750 kayıt etmezse, Edge 830 dan devam ona birşey olursa, Saatim Fenix6pro solar’dan kayıt almaya devam.

Bisikletin üzerinden sadece büyük şehirlere vardığımda veya şehir içinde turlayacağım zamanlarda cihazları çıkartıyorum. Restoranlara, marketlere girip çıkarken; sök tak geri çıkart olayı ile uğraşmayı sevmediğimden dolayı şehir içlerinde takmıyorum cihazları.

Neden bu sistemleri kullanıyorum?

1. Olarak böyle bir seyahatte alınan yolun A noktasından B noktasına bisikletle yapıldığını gösteriyor. gelecekte gerekli mercilere verilecek yol bilgileri ile bu durum ıspatlanmış oluyor. 2. Olarak ülkemizde “Gürkan arabaya başka bir ulaşım aracına biniyordur” diyen herkesi susturuyor bu veriler. Ülkemizde artık benim A noktasından B noktasına sadece bisikletle gittiğim dünya turunu sadece bisikletle yaptığım bilinmekte bilmeyenlerin ağzına lafı da artık ben değil bilenler tıkmaktadır. Bende tahmini rakamlar veriler yoktur. Neyse o, net!

Anlık Konum takip paylaşım sistemi Garmin Inreach Mini

Garmin Inreach kişisel güvenlik ve takip sistemi. www.gurkangenc.com adresinde hemen başlangıçta “Şu an Neredeyim” bölümü var. Orada “Anlık Görüntü” yazar. O alana tıkladığınız zaman dünyanın hangi noktasında pedalladığımı bu alet sayesinde görebilirsiniz. Her sabah pedallamaya başladığımda makineyi açıyorum ve akşam kamp attıktan sonra kapatıyorum. 10 dakika sinyal aralığı ile 10 gün, 30 dk sinyal aralığı ile 20 gün pili dayanır. Bu cihazı kullanmam sanırım en çok annemi sevindirdi. En azından an ve an nerede olduğumu görebiliyor. Cihaz her 10 dakikada bir sinyal atar. Benim gittiğim rotanın izini birebir çıkartmaz. 30 dakika boyunca 10 km hızla giderim sinyaller birbirine çok yakın düşer. sonraki 30 dakikada 35 km hızla giderim sinyallerin arasındaki fark açılır bu demek değildir ki Gürkan Genç vasıta kullanıyor. Ayrıca sayfaya baktığınızda sağ tarafta günün km ve başka bilgileri gözükmektedir, o bilgilerde kilometre kuş uçuşudur. https://eur-share.inreach.garmin.com/gurkangenc  Aynı cihaz üzerinde SOS yardım butonu var. Bu buton sayesinde en yakındaki acil müdahale ekiplerine ve sistemde kayıtlı olan telefon numaralarına haber verilmekte. Gene dünyanın her noktasında hava durumu raporu alıp, bulunduğum noktadan sistemde kayıtlı hazır mesajları yollayıp üstüne mesaj almama olanak sağlayan bir sistem. Her ay düzenli olarak 27$ parayı bu sistemin işlemesi için kendim ödüyorum!

KULLANILAN KIYAFETLER VE AKSESUARLAR

Mont, Pantolon, Gömlek, Tshirt, Teknik Atlet, İçlik, İç Çamaşır Ayakkabı, Şapka, Bere, Gözlük

Montlar

Yıllar geçtikçe montlar hafifledi kumaşları değişti, daha az yıpranan malzemeler yapılmaya başlandı ve çantanın içinde daha az hacim kaplayacak kıvama geldiler. The North Face Türkiye de bana çıkan bu yeni ürünleri yıllardır gönderir.

Yağmurlu ve Rüzgarlı havalarda; kullandığım The North Face Men’s Fuseform Montro Jacket . Koltuk altında çok geniş fermuarlı hava kanalları var. The  North Face yıllar içinde geliştirdiği kumaş teknolojisi ile sonunda Gore-Tex kumaştan kurtulmayı başarmış diyebilirim. İşin güzel yanı Gore-Tex kumaşlar gibi kolay yıpranacak gibi de durmuyor. Aynı zamanda wind stopper (rüzgar kesen) özelliği de var.

Soğuk havalarda kullandığım mont: Havaların soğuduğu dönemde The North Face Men’s Thermoball Full Zip Jacket. Bu montu aynı zamanda Fuseform’un içine giyerek -40 derecelik havalarda pedallamak mümkün. Mont katlanarak sol cebinde yer alan ufak çantaya sığıyor, avuç  içinden biraz büyük bir hale geliyor. Çantada yer kaplamaması açısından oldukça önemli.

Pantolonlar 

Bisiklette 2 adet pantolon bulunmakta. 1 adet içlik

Yağmurlu, soğuk ve Rüzgarlı havalarda: The North Face Men’s Venture 2 half zip. Yağmurlu havalarda pedallarken üstümde olan bu model zerre su geçirmedi. Pantolon aynı zamanda windstopper fakat pantolon esneme yapmadığından dolayı her pedal çevirişte yukarı çıkıyor. Arada kalan açıklığı Japonya seyahatinde Güney Kore’de aldığım Colombia’nın Titanium serisinden Gore-Tex tozluklarla kapatıyorum. Yağmurlu havalarda bisiklet sürerken pantolondan akan su tozluklara gidiyor ayakkabıya bile hiç değmiyor. Gene bu ürün de cebinde yer alan ufak çantaya sığıyor ve avuç içinden biraz büyük bir hale geliyor. Çantada yer kaplamaması açısından oldukça önemli.

Çok soğuk havalarda kullandığım:  The North Face’in termal alt içliklerinden kullanıyorum. Model eski olduğundan şu anda sayfalarında bulunmamakta.

Yazlık dönemde kullandıklarım: The Noth Face Men’s Paramount Trail Convertible Bu modelden iki farklı renkte bulunmakta; gri ve yeşil. Bu pantolonlar aynı zamanda şort olabiliyorlar. Islandıklarında hemen kuruyorlar. Belli dönemlerde bisiklet sürerken de bu pantolonları kullanıyorum. Ayrıca bulunduğum ülkelerde resmi davetlere bu pantolonlarla gidiyorum. Pantolonların bir başka güzel yanı diğer ürünler gibi kendi ceplerine katlanıp sığıyor ve çok küçük hale geliyorlar.

Gömlek

Bisiklette 1 adet The North Face Ventilation Long Sleeve gömlek bulunmakta. Çantalarda çok az yer kaplıyorlar. Çantadan çıkardıktan 10 dakika sonra ütülenmiş gibi kırışıklıkları gidiyor. UV koruması var. Koltuk altlarında ve sırtında hava kanalları var. İçe giyilen teknik malzeme ile serinlik etkisi yaratıyor. Nemli ve ıslak kalmıyor, hızlı kuruyor.

T-Shirt

3 adet The North Face’in teknik t-shirt bulunmakta. 1 tanesi bisiklet kullanırken giyerim. 1 tanesi günlük kullanım içindir diğeri de gece uyurken

Teknik Atlet

1 adet The North Face Men’s better than naked atletlerinden bulunmakta. 9 senedir giydiğim gömleklerin içinde yer alır

İç Çamaşır

5 adet slip Dagi marka organik kumaş iç çamaşırım kullanırım.

Şapka ve Bere

İki adet şapkam var; bunlardan biri çöl geçişlerinde ve çok sıcak havalarda kullandığım diğeri de normal zamanla kullandığım The North Face şapkaları. Bir adet The North Face bere, 3 adet Buff biri Wool Nat’ın merinos buff’ı ve bir adette The North Face kulaklık bulunmakta.

Gözlükler

Normalde her zaman kullandığım gözlük “Oakley Half Jacket 2.0” 3 farklı gözlük camı var. 1 adet şeffaf, 1 adet mavi polarize ve 1 adet kırmızı prizma modelinde cam var. Bu özel camlar yerden veya yere paralel yüzeyden gelen yansımaları engellemekte. Kırmızı gözlük camlarını sisli ve soğuk dönemlerde kullanıyorum böylelikle yerdeki buzlanmayı fark ettiriyor ve görüş mesafemi biraz daha arttırıyor. Polarize olması aynı zamanda camdaki o zaman içinde aşınmadan oluşan kötü izleri de ortadan kaldırıyor.

Kışın kullandığım gözlükler “Uvex Pocket” Bu gözlüğü çölde kum fırtınalarında da rahatça kullanıyorum. Katlanabilmesi ayrıca çok iyi. Gözlük camlarını değiştirme olanağım da var.

Ayakkabılar ve Sandalet

“Shimano XM9 Gore-tex Spd Mtb Boots” kullandığım ayakkabı. Spd kullananlar bilir ayakkabılar takır tukur ses çıkartır. Bu ayakkabıda böyle bir ses gelmiyor, vibram tabanlar Spd’den biraz daha yüksekte. Fakat arazide veya karlı bir alanda yürümek istersen kilit mekanizması çok fazla çamur ve kar biriktiriyor ve yürümemi zorlaştırıyor. Su geçirmiyor. Fakat pantolondan akan su paçalardan içeri girebilir. Bunun önüne de tozluk kullanarak geçiyorsun. Ayakkabıyı hem yaz hem kış aylarında kullanabiliyorum. -10C’den sonra soğuk havayı hissediyorsun. Ayakkabıyı yarım numara büyük alıp alt tarafına yünden bir astar yerleştirdim. Böylelikle soğuk kış günlerinde de gayet güzel korumaya başladı. Karlı ve buzlu havalarda Spd olayına hiç girmiyorum fakat onun dışında çoğunlukla pedallara kitli bir şekilde sürüşümü gerçekleştiriyorum. 365 gün bilfiil ayakkabıyı kullanınca Gore-Tek özelliğini yitiriyor. Kırılma alanlarında çatlamalar meydana geliyor. Hatta zamanla parmağımın girebildiği kadar bir delik oluştu. Bu şekilde bir teste tutulan bu ayakkabı için şunu söyleyebilirim. Performans olayı fiyatı hak ediyor. Bu ayakkabının yanında bir adet sandaletim ve spor ayakkabım var.  2 uzun termal çorap, bir bilek hizası termal çorap ve iki bilek hizası çorap vardır.

KAMP MALZEMELERİ

Çadır, Uyku Tulumu, Uyku Tulumu İçliği, Mat, Tepe Lambası, İlk Yardım Çantası

Çadır

The North Fce Triarch 1 Tek kişilik 860 gr ağırlıkta olan ve tek pol olan oldukça kullanışlı bir çadır. Arka ve ön tarafında bisikletin çantalarını koyabilecek kadar kapalı bir bagaj alanı var. Arka tarafına bisiklette 4 adet bulunan 10 litre çantaların tamamı sığıyor. İçeride eşyaları koymak için başta ve sonda iki, çadırın tepesinde 2 olmak üzere toplamda 6 göz var. Yağmurda ve saatte 21 km esen rüzgarda test ettim, başarılı. Üst tentenin altında tamamen sineklikten oluşan ikinci alan var. Yağmurluğu çıkardıktan sonra geceleri 160 derecelik açı ile gökyüzündeki yıldızlar muhteşem bir şekilde seyrediliyor. Bu çadırı ilk olarak 2016 Mart ayında kullanmaya başladım ve 2018 Şubat ayında yenisini aldım. Dikkatli temiz kullanmama rağmen bana en fazla iki sene dayanabildi.

2013 Ocak ayında Avrupa’da Rusya, Finlandiya İsveç ve Norveç’de -40 derecede, Arap Yarımadası’nda çöl fırtınalarında ve 61 derece sıcaklıkta kullandığım The North Face Mountain25 çadırımı Mart 2016’da Zambia’da Triarch 1 ile değiştirdim. TNF Mountain 25 kusursuz ve muhteşem bir çadır. Kuzey Amerika ve Sibirya’da tekrar kullanacağım.

Uyku tulumu 

Seyahat rotamı incelerseniz göreceksiniz ki en zorlu zirvelere pedallayarak çıkıyorum, en sıcak dönemlerde çölleri, en soğuk dönemlerde zirvelere veya kutup noktalarına gidiyorum. Zorlu koşulları az hastalanarak veya hiç hastalanmadan geçmek istiyorsam ekipmanım iyi olmak zorunda. Bunlardan biri de bu ortamlara uygun uyku tulumu ve uyku tulumu içliği.

The North Face Inferno seyahatlerimde yüksek derecelerde soğuklarla mücadele ettiğimden bu tulumu kullanıyorum. Tulum -40 C tulumu. Rusya geçişim sırasında çadır içinde -40 C’yi geçen soğuklarda uyudum. Su geçirmeme özelliği var. Bu tulumu battaniye gibi kullanmak biraz zor çünkü fermuar kısmı ortada ve yarıya kadar açılıyor, öte yandan kışın muhteşem bir koruma yapıyor. Fermuarın ortada olması kitap okuma bilgisayar veya telefon ile tulum içinde uğraşmamı kolaylaştırıyor. Ayrıca -40C tulumuna göre oldukça hafif.

Uyku Tulumu İçliği

Uyku tulumlarının içinde terleme olur ve bu çoğunlukla rahatsız eder. Bunu önlemek için uyku tulumu içliği şart. Ayrıca bu içlikler uyku tulumunun iç tarafını temiz tutmaya yarar. Böylelikle uyku tulumunu sıklıkla yıkamak zorunda kalmıyorum. Sadece içliği yıkıyorum. Farklı kalitelerde içlikler bulunmakta; benim kullandığım içlik Sea to Summit serisinin “Reactor Compact Plus”modeli. Bu içlik sadece 11 C bir ısı veriyor. Yani yaz aylarında sadece bu içlikle uyusam yeterli oluyor.

Mat

Kullandığım Mat “Therm-a Rest Pro Lite Apex “. Dünya turumda bu üçüncü matım; birincisi gene aynı markanın farklı bir modeliydi, bozulunca Türkiye’den arkadaşım İlker Burgaç bunu alıp yolladı kendisine teşekkür ederim. 2. matım Bolivya’da bozuldu. Her ikisinin de bozulma sebebi yoğun kullanım koşulları. Her iki matı da yaklaşık olarak 3,5 sene kullandım. Pro Lite Apex garanti kapsamında, firma Şili’ye Kuzey Amerika’dan yolladı. 580 gram ağırlığa, 5 cm yerden yükseliğe sahip. Bir önceki matıma göre tabanın su geçirmezlik olayı daha yüksek ki Botsvana anılarımı okuyanlar bir önceki matımla nasıl bir yerde uyuduğumu iyi bilir. Therma Rest All Season ile gelen ve iki kalem pille çalışan ufak bir pompayı bunda da kullanabiliyorum. Ben diğer işlerimle ilgilenirken o matı şişiriyor ve olması gereken basınçta bırakıp duruyor. Ayrıca sıcak yaz günlerinde kendime üfletmek güzel oluyor. Bu matın en sevdiğim özelliği sağa sola döndüğümde hiç ses çıkarmaması.

Tepe Lambası

Bu yolculuk boyunca 4 tane tepe lambası değiştirdim. Çoğunlukla ya kırıldılar ya da nemden sudan bozuldular. Şu anda kullandığım “Black Dimond Revolt” modelini Güney Afrika’da arkadaşım İsmail Naltı hediye etti. 3 kalem pille çalışıyor eğer kalem piler şarj edilebiliyorsa üzerinde usb girişinden direkt sarj etmek mümkün. 130 Lumen.

İlk Yardım Çantası

Tur boyunca yanımda ilk yardım çantası mevcut. Bu çantaya zaman içinde bazı ufak tefek eklemeler çıkarmalar yaptığım oluyor. Özellikle kene için bir iki ekleme yaptım. Sivrisinek ilacı, ağrı kesici, kas gevşetici ve kasık mantarı ilacı mevcut. Tırnak makası, cımbız, törpü, ucu sivri olmayan küçük makas, ishal ve kabızlık ilaçları, antibiyotik. Bunların yanında kendime serum hazırlayabilecek karışımı ishal ve zehirlenmeye karşı 4 doz hazırda bulunduruyorum. Olduğum aşılar; Difteri, Tetanoz, Japon Ensefaliti, Meningokok, Sarı humma, Tifo, H. Influenza aşısı, Pnömokok, Hepatit. Bunların dışında yanımda prezervatif de taşıyorum. (Bunu niye yazdın diye soran var. Canım benim cinsel ilişkiye girdiğinde uzvuna takacaksın ki başka hastalıklardan da korunasın. Eşek kadar adam da ayıp ayıp diye mesaj atmış. Hadi canım hadi…. Yallah!) Bu liste içinde güneş kremi bulunmuyor. Güneşte genellikle uzun kollu gömleğimi giyiyor ve yüzümü, ensemi kapatan çöl şapkası ile geziyorum. Şu zamana kadar hiç yanma sorunum olmadı. Özellikle enseyi kapatan şapka kullanılması çok mühim!! Kremi sürdüğün ten zaten yoldaki terlemeyle bir süre sonra kremi tamamen teninden kusacak bu yüzden krem sürmeye veya taşımaya gerek yok. Bunun yerine uzun kollu nefes alan kıyafetler kullanılmalı. (100$)

MUTFAK MALZEMELERİ

Kamp Ocağı, Su Arıtma Sistemi, Su Tankları, Tencere Tava, Kaşık, Çok Amaçlı Çakı, Balta

Kamp Ocağı

“Msr Dragon Fly” Bezin ve mazotla çalışır. Bakımı gayet kolay, hafif, dayanıklı, tozlu ve kumlu ortamlarda mükemmel performans, uluslararası gezilerde başkentlerde mutlaka yedek ekipmanını satan dükkan bulma şansı yüksek. Fazla yer kaplamıyor. Sağlam. Daha ne yazayım işte, uzun turlar yapacaksanız ve yakıttan tasarruf etmek istiyorsanız çözüm kendileri olur. Nokta! Şöyle bir bilgi daha vereyim. Benzin tankını ocağa bağladığınızda ocak kapalı olsun. 30 defa pompalayın. Sonra hafif bir açın ocağı benzin gelsin geri kapatın. Çakmakla yakın, önce üstteki demir parçası ısınsın. Tam sönecek gibiyken biraz daha acın iyicene o siyah is bırakan duman gitsin zaten sonrasında mavi alev kıvamı gelecektir. Ha bir de benzin şişesinin üstünde pompasını takılı bırakmak gibi acemilik yapmayın. O pompa ilerde bozulacaktır. Bunu yapan bir çok tur bisikletçisi ile tanıştım. Korkmayın elinize biraz benzin bulaşsa bir şey olmaz.

Su Arıtma Sistemi 

“Guardia Puifier” Gerçekleştirdiğim her iki turda da yanımdan ayırmadığım seramik su arıtma sistemi. Tortu, kum, çamur, bulanıklık, renk, koku, kötü tat, parazit ve parazit yumurtalarını, kurt, ağır metal iyonlarını sudan ayrıştırır ve içilecek bir kaliteye getir. Gobi Çölü’nde çişimi arıtıp tatlı sularla karıştırıp içtiğimi de göz önünde bulundurursak geriye söylenecek söz kalmıyor.

Su Tankları 

Oritlieb Su çantaları Bisiklette iki tane 4 litrelik su çantası bulunuyor. Yerleşim bölgelerinden çok sık uzaklaşan biriyim. Bu yüzden bu su tankı oldukça iş görüyor. Büyük plastik şişeler taşımakta oldukça iyi. Ayrıca ağız bölgesi MSR su arıtma cihazı ile uyumlu. Gene 4 litrelik bu tankla duş alma imkanı da var.

Tencere, Kaşık 

Titanyum kaşık Snowpeak Spork klasik modeli. Oldukça hafif, dayanıklı ve kullanmaktan memnun olduğum ürün. Tencere olarak  Stanley Vacum Coffee System kullanıyorum.  Aslında bu kahve içmek için yapılmış bir termos. Fakat tek kişinin yiyebileceği bir yemeği yapacak kadar geniş bir tencere aynı zamanda iki bardağı, saklama haznesi ve 500ml su da alabiliyor. Kısacası kapitalizim düşmanı bir termos yapmışlar idda ediyorum bundan daha iyi bir termos yok o kadar net 🙂

Çok Amaçlı Çakı

“Leatherman Wave”. Uzun tur yapan veya kamp yapmasını seven herkesin çantasında olması gereken önemli bir parça. Pense, bıçak ve testeresi oldukça iyi. Testere ve bıçak bölümünün kitlenebilmesi olası bir ters harekette kendini kesmeni önlüyor. Ayrıca pensesi de oldukça kullanışlı. Törpü, ufak bıçak, yıldız ve düz tornavida, konserve ve şişe açacağı, ufak bir cetvel de mevcut

Balta

Balta ilk başlarda ne işe yarar diye düşünüyordum böyle bir turda o kadar çok yerde kullandım ki ben bile şaşırdım. Çok küçük bir balta böyle turlarda fena olmuyor. Kadroda suluk yanında durur.

ELEKTRONİK EKİPMAN

Bilgisayar, Fotoğraf Makinası, Cep telefonu, Aksiyon Kamerası, Drone, Müzik Çalar, Harici Disk, Harici pil, Traş Makinası , Elektronik Kitap, Tripod, Monopod, SD kartlar

Bilgisayar

Ipad 2020, Türkçe Sihirli Klavyesi , Kalemi, bir adet çoklu usb girişi, su geçirmez çantası

2020 yılına kadar microsoft ürünleri ile devam ettim. Surfacepro4 bilgisayarım bozulunca artık işletim sistemini değiştirme kararı alıp bu cihaza geçtim. İyi ki de geçmişim.  Bisikletin ön gidon çantasına sığacak kadar küçük, Microsoft’un tüm uygulamalarını kullanabiliyorum, üstüne telefonlarımızdaki tüm uygulamaları kullanıyorum. O da yetmiyor 4k videolarıma inanılmaz hızlı render atabiliyorum Luma  Fusion programı ile ve daha anlat anlat bitiremeyeceğim bir sürü özelliğini zevkle kullanıyorum. Geç kalınmış bir değişim. Bisikletteki tüm elektronik cihazım ile de bağlanıyor. Gopro, Sony Foto makinası, Garmin cihazları ile de bluetooth üzerinden, Kindel ve DJI mavic air.

Drone

Dünya turumda 2014 yılından beri drone kullanıyorum. Drone ile çekilmiş video fotoğraf pek paylaşmasam da arada bir Instagram’da paylaşıyorum ve videolarda drone kullandığım anlaşılıyor. Yıllar içinde teknolojinin gelişmesiyle birlikte drone taşımak da çok kolaylaştı. Şu an bisiklet üstünde “DJI Mavic Air” bulunmakta. Küçüklük ve özellikleri göz önününde bulundurulduğunda böyle bir yolculuk için oldukça yeterli bir cihaz. Üzerinde 1 adet “Lexar 1000x 128Gb” bulunmakta.

Fotoğraf Makinası

Sony RX100 M5  2017 Kasım ayında bu cihazı kullanmaya başladım. Bundan önce kullandığım 3 kamerayı (Cannon Gx, Sony Nex7, Sony Alpa 7R Mark2) kırdığım veya bozduğum için bu kameraya geçtim. Kullanımı ve taşıması oldukça rahat bir kamera. Fotoğraf ve video kalitesi çok iyi. Özelliklerine baktığınızda bisikletle dünya turu yapan birine yetecek özellikleri ile sınıfında birinci olan bir kamera. Makinanın ufak olması cebimde ve ön gidon çantamda taşınabilmesini kolaylaştırıyor. Yolda pedallarken çekim yapmakta da oldukça rahat. Telefon uygulaması ile hem telefonu bir uzaktan kumanda gibi kullanabiliyor hem de kameradaki görüntüyü anlık telefona aktarabiliyorum. Wifi ve NFC özellikleri olması çektiğim görüntüleri telefons aktarmada büyük kolaylık sağlıyor. Cep telefonumu uzaktan kumanda olarak kullanıp çekimleri cep telefonu üzerinden yapabiliyorum. 3 yedek pille geziyorum. Bu cihaza ayırdığım iki adet “Lexar Professional 64 GB microsd 1800x SD” kart var.

Cep Telefonu 

Yıllarca sony kullanmıştım bozuldukça da değiştirdim en sonunda da çaldırdım. Sonrasında acil olarak bir LG telefon aldım onlada devam ediyorum . Günü kurtarıyor fakat drone ile 4k çekimler yaparken atlama yapıyor, çabuk ısınıyor ve pili çok çabuk bitiyor. Bozulana kadar kullanacağım demiştim. Şimdilik ekranı parçalanmış olsada hala kullanılabiliyor iptal olana kadar devam .

Aksiyon Kamerası

GoPro Hero 9  arkadaşlarımın hediyesi. Gopro’nun bu noktadan sonra ne çıkartacağını çok merak ediyorum . Çünkü Bu kamera video çekmekten daha fazla keyif almaya başladım. Lexar 64GB 1000x micro Sd takılı.

Harici Disk

Fotoğrafların ve videoların boyutları oldukça fazla. Bir fotoğraf nereden baksanız 20 MB üstünde yer kaplıyor. Kaldı ki bu olayın içine yüksek çözünürlükte video da eklediğinizde (4k gibi) bu arşivi yedekleme sıkıntısı ortaya çıkıyor. Yanımda 3 tane Segate 4TB disk var. Fakat bunlar yeterli olmuyor. Türkiye’ye şu zamana kadar 6 adet harici disk yolladım.

Traş Makinası 

Braun 7-1 su geçirmeyen bir sakal ve bir saç tarağı olan güzel bir makina. Bu makina sayesinde çok çok rahat kendi saç traşımı da yapıyorum .

Elektronik Kitap 

Bu kadar yükün üstüne kitap taşımak tabi ki eşeklik olur. Çok gezen mi yoksa çok okuyan mı sorusunun cevabı; benim için okuyarak gezmek veya gezerek okumak. Bu yüzden yanımda Kindle marka elektronik kitap okuyucu taşıyorum. 5 senedir yoldayım, 57 adet kitap bitirebildim. Yolda ancak bu kadar oluyor. Kindle WhitePaper modelini 2012-2016 yılları arasında kullandım sonrasında bir kaza esnasında bozuldu. 2017 yılında “Kindle Oasis modelini kullanmaya başladım. Pili 48 gün dayanıyor. Oasis’in diğer Kindle modellerinden en büyük farkı su geçirmiyor oluşu. Bir çok kişi için önem teşkil etmeyebilir fakat bir önceki e-kitabım geçirdiğim kaza sonucunda suya düşmüş ve bozulmuştu. Wifi kullanıp internete bağlanma imkanı var. Bu şekilde Amazon’dan kitap indirebiliyorum. Türkiye’de e-kitap satışı yapan sitelerden kitaplar satın alıp Kindle’da okuyabiliyorum. Soğuk havalarda kullanma imkanım da oldu (-40’da çadırda kitap okumuşluğum var, sıkıntısız çalışıyor ) Hiç sorun yaşamadım. Ayrıca içine yüklediğim İngilizce sözlükle İngilizce kitaplar okurken bilmediğim kelimenin üstünü tıklıyorum hemen Türkçe anlamını görüyorum. Yolculuk sırasında okumaya devam! Bence her tur bisikletçisi veya sırt çantalı gezgin e-kitap edinmeli. Gideceği bölge hakkında yazarların ve araştırmacıların yayınlanmış kitaplarını da okumalı.

  • Fotoğrafta yer alan kitap Bahreyn’de tanıştığım sevgili Dilara Nagib’in (o zamanlar yaşı 16) yazdığı kitaptır.
2012’den bugüne kadar bisikletle yolculuğum sırasında okuyup bitirdiğim bazı kitaplar

Yeryüzündeki en büyük gösteri, Üstü Kalsın, Türkler niçin müslüman oldu, Amerikan okullarının kapatılması (tez), Amerikan okulları (ilber ortaylı) , Çağdaş Arap Düşüncesi Üzerine, Etiyopya Türkiye ilişkileri,  St,Petersburg’tan Plevne’ye Gazi Osman Paşa, İletişimde mazeret yok, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası 2011, Paris Düşerken, Pedalımda 5 ülke, Üç Kıtada Osmanlılar, Sapiens, Savaş Sanatı,Türk lokumu, Aleksander Von Humboldt Osmanlı anıları, İngiliz Casusun anıları, Afrika coğrafyası, Afrika Sahra’yı Kebir’inde Seyahat, Kur’an, Tevrat, İncil, Cumhuriyetin ilk yüz yılı, Ulusların düşüşü, Empati, Devlet-i Aliyye, Tarhihin Gölgesinde, Africa in world history, The Bicycle Touring BluePrint,  Queen of the Desert, Ireland to India with a bicycle, The Art of Stillness, Flight of the Storks, Fields of blood, Rotasız Seyyah, 300’ler komitesi, Aptalı Tanımak, Atatürk bir milletin yeniden doğuşu,  Atatürk’ün Anadolu’ya gönderilişi, Batı Felsefesi tarihi, Bu dinciler o müslümanlara benzemiyor, Cehaletin Rönesansı, Dahi Diktatör, Amerika’da ki imam,  Ey dünya insanları hepiniz Türksünüz,  Fizik Yasaları üzerine,  Öldüren sır, Gizli Tarih 1,  Hala Ciddiyim,  Pigmelerle dans,  Halicte yaşayan Simonlar, Ibni Batuta Seyahatnamesi , Kaptan yemeğe çıktı ve tayfalar gemiyi ele geçirdi, Kürt Meselesi ve Said Nusri, Latin Amerika’yı anlamak, Latin Amerika’nın Kesik damarları, Milyarlarca ve Milyarlarca,  Sair ve Patron , Yeni Türkiye Cumhuriyeti, Tarihin izinde, Tarih Yazıcılık Üzerine, Osmanlı’da değişim ve Anayasal Rejim sorunu, İlber Ortaylı seyahatnamesi, Kadın Ruhu

Privacy Preferences

When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in the form of cookies. Here you can change your Privacy preferences. It is worth noting that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we are able to offer.

Click to enable/disable Google Analytics tracking code.
Click to enable/disable Google Fonts.
Click to enable/disable Google Maps.
Click to enable/disable video embeds.
Web sitemiz, esas olarak 3. taraf hizmetlerinden gelen çerezleri kullanmaktadır. Çerezleri kullanmamızı kabul etmelisiniz.