Gürkan Genç Bisiklet Veriyor

Gelecek için Pedalla Projemin amacı doğanın, Türkiye’nin ve Dünya’nın geleceği için bisikletin bir ulaşım aracı olduğunu hatırlatmak ve insanları buna teşvik edip, hayallerine ortak olmaktır. Bu olaya katkı sağlamak amacı ile Kron Bisiklet’le 2012-2019 yılları arasında dünya turu projesine şöyle bir madde ekledim. “Gerçekleştirilecek dünya turunda Kron Bisiklet Gelecek için Pedalla projesine her yıl yenilenen ürünleri ile destek verip Eylül 2012 – Eylül 2019 yılları arasında bisiklet verecek” (Kron Bisikletin Facebook Sayfası Facebook Kron )

Not: Lütfen Bisiklet veriyormuşsun diye mesaj atmayın bu proje bitti. Tarihleri yazıyor yukarıda

Peki bu bisikletleri nasıl verrdim?

  • Dünya turunda paylaştığım yol anıları sayesinde gerçekleşen bir proje.
  • Yayınladığım yazılar içinde yol anılarım veya başka konularla ilgili sorularla karşılılaşılıyordu
  • Bu demek değildir ki her yazımda bir soru soruyordum! Gönderilen tüm cevaplara ben baktığımdan dolayı ne zamanki o cevapları okuyup geri dönüş yapabileceğim kadar boş zamanım olur kazananlar da o zaman açıklanırdı.
  • Yazıların içinde sorduğum soruların Özellikle bisiklet kazandıracağını belirtiyordum. (bak bu önemli detay; her sorduğum soruya bisiklet kazandıran soruymuş sanıp mesaj attılırdı)
  • Yol anımın içindeki soru yayınlandıktan sonraki 6 saat içinde doğru cevabı verenler arasında yaptığım çekilişte bir kişi KronXC 150 modelinden kazanırdı. Yazının yayınlandığı tarih ve saat yazı yayınlandığında sayfa içinde yazardı
  • Ayrıca takım arkadaşlarımın görüşleri doğrultusunda bisiklete uzun turlar yapan kişilere de imkan sağlayan biriyimdim.
  • Özellikle belirttim takım arkadaşlarımın görüşleri doğrultusunda diye. Herkese bisiklet vermem mümkün değildi. Bir seyyah olduğum, bisiklet fabrikam olmadığı ve imkanlarımın sınırlı olduğu unutulup “bisiklet istiyorum” mesajlarını gönderilirdi (Gerçi hala gönderiliyor). Atılan yüzlerce mesaja cevap veremediğim zaman kötü olan ben oluyorum. Rica ediyorum verdiğim emeğe saygı duyulsun. Şu sayfayı okumadan bana “Bisiklet istiyorum imkanım yok” mesajı atmayın. Böyle bir mesajı sadece kendinizin attığını da düşünmeyin lütfen.
http://www.gurkangenc.com/wp-content/uploads/2017/02/kronxc150v.jpg

Kron XC 150V

  • 2012 -2019 yılları arasında 26 adet bisiklet dağıtıp bisikletli hayata ortak olmaya çalıştım. 13 kişinin anıları altta yazar. 2019 Eylül ayından sonra bu proje bitti!!

 Sevgiler, Gürkan GENÇ.

Bisiklet Kazanan Hayal Ortaklarım

Hakan Akıllıoğlu

Bisikletle ilgili ilk anılarım Çamlıyayla ekoturizm projesinde çalışırken ekip arkadaşlarım sayesinde başladı diyebilirim. 15-20 kişilik ekibin yarısından çoğu bisikletle alakalı ve tur yapan kişilerdi. (Mersin Üniversitesi Bisiklet topluluğu ve Çukurova üniversitesi Bisiklet gezginleri ) Aklıma koymuştum, kazandığım parayla bir bisiklet alacaktım ve iki teker üstünde gitmeyi hayal ediyordum. Mesut Tekin’in önerisiyle Gürkan Genç’in sitesindeki geri sayımı takip etmeye başladım. Ardından sitede ekipman bilgilerini okurken o gizemli soruyla karşılaşmıştım.‘’Gürkan Genç Bisiklet Veriyor ‘’ projesinin ilk sorusu.

Cevabı e-posta adresine yollayıp beklemeye koyulmuştum. E- postayı açınca Gürkan Genç ‘ten gelen mesajı gördüm. Ve bayram hediyesi olarak gelen bu bisiklet. Uzun süredir hayalimdi. Hayatımda en çok sevindiğim anlardan biriydi. Teşekkürler hayal ortağım Gürkan Genç. Dünya turunda bir hayal ortağın olarak sana bol şans diliyorum.

Rüzgarın bol, pedalın kuvvetli olsun. Dualarım seninle.  Kim bilir belki bir gün ben de bu bisikletle Türkiye turuna çıkarım. ?

Ömer Kerim Gül

Bisiklete olan ilgim ev arkadaşım sayesinde başladı. Hatta Gürkan GENÇ’i bile onun sayesinde tanıdım ve takip etmeye başladım. 2012 Eylül ayından bu yana bir arkadaşımdan aldığım emanet bisikleti kullanıyordum; ta ki Ocak ayına kadar. Bisikletin sahibi gelmişti ve bisikletini geri almak istiyordu haklı olarak. Hemen yeni bir tane almak istiyordum ama bunun için biraz birikim yapmalıydım. Sitedeki hayal ortakları bölümünde Hakan AKILLIOĞLU’nu gördüm ve ne kadar şanslı biri diye düşündüm. Fakat sonra her şeyin para olmadığını, insan bir şeyi gerçekten isterse ona mutlaka ulaşacağını düşündüm ve gurkangenc.com’daki soruyu yanıtlayıp şansımı denemeye karar verdim. Günde yaklaşık 10-15 kez çekiliş sonucu açıklanmış mı bakıyordum artık. En sonunda açıklanmıştı ve sorunun olduğu yazıda kendi adımı görünce ”işte bu” diye bağırdım. Sevincimi hemen yakın çevremle paylaştım. Tabi bu arada doğum günüme 4 gün var. Mükemmel bir zamanlama ile süper bir doğum günü hediyesi kazanmıştım. Şunu söylemeliyim ki bu güne kadar vazgeçemeyeceğim iki doğum günü hediyesi aldım. Biri Gürkan GENÇ’in hediyesi olan bu bisiklettir. Teşekkürler Gürkan GENÇ hediyene çok iyi bakacağım, pedalları hep dönecek.

Artık yeni bir hayalim var bir gün Gürkan GENÇ gibi dünya turuna çıkmak. Yolun açık olsun hayal ortağım…

http://www.gurkangenc.com/wp-content/uploads/2017/02/20140321_152749-300x169.jpgAli Burak Ünal

Bisiklete ilk adım attığım zamanlar ev arkadaşım sayesinde tanışmıştım seninle, Japonya hatıralarını okuyup “vay lan manyağa bak” demiştim hatta. O günden beri de hep takipçin oldum, sen ise bu amansız takibimi boşa çıkarmayıp beni, daha doğrusu bisiklete başlamaya çok hevesli olan kız arkadaşımı bir bisiklet ile ödüllendirdin, zira ben zaten xc4000 kullanıcısıyım, “bu adam Japonya’ya kadar bu bisikletle gittiyse bir bildiği vardır” dedim onu aldım, yolladığın bisikleti ise kız arkadaşıma verdim ve o da artık benim yol arkadaşım. Bizi ayrı olduğumuz tek zamanda da bir araya getirip yola beraber çıkmamızı sağladığın için çok teşekkür ediyoruz, yolun açık olsun, tekerine taş değmesin.

http://www.gurkangenc.com/wp-content/uploads/2017/02/esra2-300x300.jpg
Esra Alkan

2013 yılında kullanmaya başladığım bisikletle en mutlu ve anlamlı yılımı geçiridim. Ufku genişleten güzel yerler, hissettiğim o güzel duygular ve tanıştığım güzel insanlar. Sen de bu insanlardan birisin sevgili Gürkan Genç.

2013 Aralık ayında Türkiye-İran turu yaptım. Tur dönüşü uzun zaman birikim yapıp alabildiğim güzel yoldaşımı çaldırdım. Kısa sürede hayatımda bu kadar değişiklik yaratan bisikletimin çalınması beni yıkmıştı. Fakat sonrasında gönderdiğin bu bisiklet. Hayat enerjim tekrar geldi. Kendi gerçekleştirdiğim turda bir şeyler yazmak bana hep çok zor geliyordu, Sense yolculuğun sırasında sadece yazı yazmıyor, bu ve benzeri bir çok projeler yapıyorsun. Böyle güzel ama emek isteyen işlerle sırf insanların hayallerine ortak olmak için uğraşıyorsun. Sadece kendi adıma değil herkes adına hayal ortağı olan Kron’a ve asıl vesile olduğun için sana teşekkürler. Şimdilik bu bisikletle küçük Eskişehir çevresi turlar yapabildim. Fakat yeni planlarım var. Yakın zamanda şahit olacaksınız. Bir gün turunun bir kısmına dahil olabilmek dileklerimle..

http://www.gurkangenc.com/wp-content/uploads/2017/02/file-300x168.jpg
Melih Yergüler

Bisikletim ile doğaya ve sağlığıma sağlayacağım katkıyı biliyordum fakat bisiklet sürmek bana çok daha farklı bir mutluluk veriyor. Araba ile gitmeyeceğim, gidip de keyif almayacağım yolları bisikletle aşmak ve yeni yerler keşif etmekten büyük zevk alıyorum. Buradan tekrar Gürkan Genç ve sponsoru Kron Bisiklet’ e “bisikletli yaşam” adına verdikleri katkılarından dolayı teşekkür ederim, sizlerin sayesinde hayatımda ilk defa bir şey kazandım ve o da tutkulusu olduğum bir bisiklet.

Artık yeni bisikletimle yeni yerler görme ve keşfetme zamanı. ?

http://www.gurkangenc.com/wp-content/uploads/2017/02/20140405_002656-207x300.jpg
Murat Kara

Gürkan GENÇ’i ilk kez Japonya turuna devam ederken farkettim. Merakla turun bitmesini, sonra seminerler arasındaki koşuşturmacasını, dünya turuna hazırlık safhasını ve tabii ki şimdi dünya turunu takip ediyorum. Bisiklet tutkusu da bu dönemlere denk geliyor. Bir bisiklet alıp yollara düştüm bir süre. Dönüp aynı rutin hayatın içine daldım derken, “Gürkan GENÇ bisiklet veriyor”daki soruları yanıtlamaya başladım. Amacım şuydu aslında tam olarak; satmış olduğum bisikletimin yokluğunu dolduracak bir bisiklet. Kendime yeni bir bisiklet alınca da (Peygamber Efendimiz (asm) kendisine gelen hediyeleri bizzat kullandığı olmuşsa da çoğunlukla Ashabına (asm), bilhassa da ihtiyaç sahiplerine hediye ederdi.) düşüncesiyle ve elbette Gürkan’ın da onayıyla, ihtiyacı olan başka bir bisikletsevere hediye etmek istiyorum. (Bisiklet senindir Muratcım. Gönlünden ne geçerse)

Teşekkürler Gürkan GENÇ.

Yolun her daim açık olsun.

http://www.gurkangenc.com/wp-content/uploads/2017/02/IMG_20140404_185931-300x224.jpg
Salih Yaman

Bisikletle çok küçük yaşlarda tanıştım. Çocukluğuma dair hatırladığım güzel anılarımda bisikletin daima bir yeri vardır. Sonraları ise büyükşehir hayatı, sınav maratonu gibi çeşitli nedenlerle farkında olmadan bu dostumdan uzaklaşmış, hatta unutmuşum. Değişim programıyla bulunduğum bir Kuzey Avrupa ülkesinde seneler sonra bisikletle yeniden karşılaştım. Bisiklete olan bakış açım da orada çok değişti. Zorlu iklim koşullarına rağmen bisikletin neredeyse herkes tarafından yaygın olarak kullanıldığını ve bu sayede şehirdeki yaşam kalitesinin nasıl arttığını gördüm. Bisiklet dünyasını internetten ararştırmaya koyulduğum bir gün Gürkan Genç ismine rastladım. Kim olduğuna, neler yaptığına bakarken kendimi birden serüveninin içinde buldum. Japonya turu yazılarını tek tek okudum. Keşfetme ruhlu biri olduğumdan gezdiği yerleri ben de araştırıp öğrenmeye başladım. İnsanlık tarihinin en önemli icatlarından biri olduğunu düşündüğüm bisikletin, kendisi tarafından güzel bir modelini hediye aldığım için çok mutluyum. Yeni yol arkadaşım sayesinde özgürlük ruhunu hissederek doğayla uyumlu bir şekilde yol alabiliyorum.

http://www.gurkangenc.com/wp-content/uploads/2017/02/20140718_172318-300x225.jpg
Berkay Kaçan

Bisiklete binmekten her daim keyif almışımdır. Bir yaşa kadar hep hayatımdaydı zamanla öncelikler mi değişiyor yoksa insan tembelleşiyor mu bilmiyorum bisikleti hayatımdan çıkardım. Herkesin geçmişinde bisiklet vardır, yaş arttıkça bisiklet hayatımızdan çıkıyor ister istemez aksine daha da çok kullanmamız gerekirken ya evimizin çatısına ya da kömürlüğüne terk ediyoruz. Gürkan Genç’in yazılarını okumak bisiklet tutkusunu tekrar alevlendirmek ve o unutulmuş bisikletleri tekrar gün yüzüne çıkartmaktır. Aslında yazılarını okuyan herkes dediğimi gayet iyi anlar. Ayrıca kendisi bence özgürlüğün, cesaretin ve azmin en büyük örneğidir. Bisikletin bir ulaşım aracı olduğunu bizlere tekrar hatırlattığı için kendisine teşekkür ediyorum. Bisikleti kazanma hikayemde sürekli heyecanımı paylaştığım iki değerli insana da burdan teşekkür ederim.

Bir gün Berkay’dan bir mesaj daha gelir: Selam Gürkan abi nasılsın bana hediyen olan bisikletle bütün yaz gezdim şimdilik yaşadığım ilçenin sınırlarından çok uzaklaşamadım ama bir sonraki yaz mutlaka Ege kıyılarına ulaşıp bisikletle o yeşili ve maviyi tekrar tekrar yaşamak istiyorum. Yazılarını takip ediyorum abi her zamanki gibi ama videolarını merak ediyorum.

http://www.gurkangenc.com/wp-content/uploads/2017/02/bb-300x224.jpg
Burak Alparslan

Gürkan Genç’ten ve yolculuklarından geçen sene bir arkadaşımın bana bahsetmesiyle haberdar oldum. İlk okuduğum yazısı Almanya ile ilgiliydi. O zamandan sonraki tüm yazılarını ve Japonya turu hakkındaki bazı yazılarını okudum. Tek başına yollarda olan birinin anlattıkları ilgimi çekiyordu. Bana da ilham veriyordu. Bu yaz tek başıma çıktığım turlardan önce “Gürkan Genç neler yaptı, sabah erken kalkıp 50-60 km sürebilirsin sen de” dediğim oldu kendime. Bu yaz bisikletimi sattım hem maddi nedenlerden hem de okulumun artık çok yoğunlaşmasından o da ayrı konu. Yazılarının devamını okudum okumasına da sorularına hiç zamanında yetişemedim. Genelde bir iki gün sonra okuyordum hep. İlk kez bu yaz sonu cevap verme imkanı buldum. Genelde bu konularda hep şanssız olmuşumdur ancak bu sefer şans benden yana oldu. Bu yazıyı daha önce yazacaktım ama okul başladığı için ben de bisikletimi bu bayram tatilinde gördüm ilk kez. Gürkan Genç’in bayram hediyesi oldu bana. Bu hediye ile birlikte; eskisinden sonra bu yeni bisiklet bana yeni bir sayfa olacak. Turlarıma yeniden başlayacağım. Gürkan Genç neler yaptı diyerek. Hakkını verene kadar da süreceğim ve etrafımdaki hevesli birini de inşallah ben de bir gün bisiklet hediye edeceğim. Abi çok teşekkürler her şey için, deneme sürüşünü yaptım çok güzel bir bisiklet. Beni çok mutlu eden bir hediye oldu. Dediğim gibi ilerde ben de birini mutlu edeceğim.

http://www.gurkangenc.com/wp-content/uploads/2017/02/bisiklet-300x186.jpg
Emre Işık

Benim ilk defa Gürkan Genç ismini duymam Japonya’da yaşayan bir Türk blog yazarının yazısını okumamla oldu. Gürkan’ı evinde misafir etmiş ve sitesinde ondan bahsediyordu. Şaşkınlık ve merakla Demir atlı Adam’ın sitesindeki bütün yazıları okumuştum o gazla. Ve tabi benim için tekrar bisiklete binebilme hatta Türkiye’de şehirlerarası bisikletle gezme düşüncesi aklıma girdi. Arkadaşlarıma siteni gösterir tepkilerini merak eder olmuştum, belki de yapacağım gezilerde yanıma yoldaş arıyordum. Hangi tip bisiklet alsam ne zaman alsam derken yarışmandan bisiklet kazanınca çok sevindim. Bisiklet geldiği günden bu yana baya gezdim diyebilirim. Çadırla uzun yol yapma deneyimini de bir gün yaşayacağım, senden nasıl yapıldığını bu kadar zaman okuyup öğrendikten sonra neden olmasın diyorum.

Bende olduğu gibi umarım Türkiye’de hatta dünyada bir çok kişinin bisiklete olan bakışını değiştirir, özellikle yetişkinlerin özlemini ve isteğini artırırsın. Sırtında Türk bayrağıyla gezen Demir Atlı Adam ilham olur umarım herkese…

http://www.gurkangenc.com/wp-content/uploads/2017/02/IMG-20150324-WA0005-225x300.jpg
İdil Güller

Bisikleti daha çok sevmeye abim sayesinde başlamıştım ve sizin de yaptığınız yolculukları yine onun sayesinde öğrenmiştim. Abimden görüp ben de sürekli bisiklet sürmek, turlara katılmak istiyordum. Bisikleti kazandığımızda çok sevinmiştik çünkü artık daha fazla beklemeden abi kardeş olarak birlikte turlara çıkıp, bilmediğimiz yerleri görmek için pedal çevirebileceğiz. Bisiklete binmek her zaman benim için çok keyifliydi ve anlamlıydı şimdi daha da anlam kazandı. Küçük gibi görünse de çok büyük bir dileğim kabul olmuş oldu. Teşekkürler Gürkan Genç, yolunuz daima açık olsun.

http://www.gurkangenc.com/wp-content/uploads/2017/02/gduman-bisiklet-300x236.jpg
Göksel Duman

Bisikletle ilk tanışma hikayem 9 – 10 yaşlarına dayanır. Kırmızı bmx bisikletimle parklarda dolaşıp özgürlüğün ve birey olmanın tadını ilk olarak tattığım yaşlara uzanır. Arkadaki destek tekeri çıkarıp iki teker üstünde dengede kalabilmek belki de ilk başarım olarak sayılır. Benim için bisiklet sadece ulaşım için değil, başarabilme tutkusunu yaşatan bir araçtır. Daha sonra uzun yılları onsuz geçirdim… Bir gün şu an nereden bulduğumu hatırlamadığım Gürkan Genç ve yazılarıyla tanıştım. Yazıları sadece keyifli dakikalar geçirtmedi aynı zamanda derinlerde kalmış olan bisiklet özlemimi perçinledi. O duyguları içimde yaşarken sabaha karşı yazıların arasında bir soru ile karşılaştım, cevabımı verdim. Sonucunda onun hayal ortağı olmayı başarıp yeniden bir bisiklet sahibi oldum. Gariptir ki o gün o bisikleti kazandıktan sonra şansım hep açık gitti. Artık bisikletim ve ben yalnız başıma gücümün elverdiğince istediğim yeri gezip istediğim yeri görebiliyorum. Bir gün tüm hayal ortakları buluşup bisikletlerimizle beraber birlikte fotoğraf çekilmemiz dileğimle…

http://www.gurkangenc.com/wp-content/uploads/2017/02/2016-03-04-517-169x300.jpg
Fatih Çelik

Bisiklete binmeyi, onunla gezmeyi pek seven birisi değilim. Zaten İstanbul’un buna elverişli olduğu söylenemez (bahaneye bak). Daha önce Gürkan Genç gibi bisikletle gezenleri görmüştüm. Kendisini tanımam tv yayını ile oldu. Hemen sitesine girmiş ve anılarını Japonya turundan itibaren okumaya, takip etmeye başlamıştım. Göstermiş olduğu cesaret, bitmek tükenmez enerjisi, dağ tepe yağmur kar demeden devam etmesi gerçekten helal olsun dedirtiyor. Gobi , Karakum, Sahra, Alpler, Kuzey Kutup Dairesi ve daha nice yer ile birlikte yeni hayatlar. Afrikalı bebelerin taşlaması da, aslanlar da onu bisikletten indirip arabaya bindirmedi ya gerçekten takdir ettim. Gürkan Genç bisiklet veriyor yarışmasından haberdardım. Yeni yayınladığı yol anılarında o sorulardan birini görüp cevabını verdim. Bir kaç gün sonra kazandığımı söylediği e-postasını aldım. Kendisine bu hediye için çok teşekkür ederim.

Privacy Preferences

When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in the form of cookies. Here you can change your Privacy preferences. It is worth noting that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we are able to offer.

Click to enable/disable Google Analytics tracking code.
Click to enable/disable Google Fonts.
Click to enable/disable Google Maps.
Click to enable/disable video embeds.
Web sitemiz, esas olarak 3. taraf hizmetlerinden gelen çerezleri kullanmaktadır. Çerezleri kullanmamızı kabul etmelisiniz.