Takım

Takım Lideri

Nüzhet Türker

ODTÜ Gıda Mühendisliği bölümü mezunuyum. Yüksek lisans ve doktoramı aynı bölümde tamamladım. 1997 yılından beri Mersin Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalışıyorum. 24 yaşında bir kızım var. Mersin’de yaşamaya başladığımda dağları keşfettim. İlk çıktığım “Medetsiz” zirve defterine “Bir daha mı? Asla!” diye yazmışken ulaşılmaz olan Ağrı Dağı’nın tepesinde buldum kendimi. Kırgızistan’da bisiklete olan tutkumun farkına vardım. Şimdilerde dağları keşfe bisikletimle çıkıyorum. Bazen pedallayarak, bazen yürüyerek. Bisiklete gönül vermiş genç öğrenci arkadaşlarımın aralarına aldığı yaşlı teyze olmaktan da ayrıca pek mutluyum.
Gürkan Genç ile tanışmak; onun gözünden başka ülkeleri, kültürleri yaşamak demek. O ülkeleri anlamak, sevmek demek. Demir Atlı Adamın Etrafına yaydığı o büyük pozitif enerjinin, yer kürenin dört bir yanına yayılabilmesi için yolculuk anılarını, gözlelerini, yorumlarını en önemlisi de bu süreç içinde yaşadığı duyguları ingilizceye çeviriyorum. Yolun her daim “ak” olsun Gürkan…

Avukat

Gül Yanık

Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunuyum. Lozan Üniversitesi’nde Uluslararası ve Avrupa Birliği Ticaret Hukuku alanında Yüksek Lisans eğitimini tamamladım. İsviçre ve Türkiye’de hukuk bürolarında çalıştıktan sonra Yanık Avukatlık Bürosunu kurdum.
Gürkan Genç ile 2007 yılında tanıştım. Kuzey Asya turu boyunca yazdıklarını okudum, videolarını izledim. Yazılarını okuduğumda Gobi Çölü’nde, Pamir Dağı’nda veya Çin’de bir tapınakta Gürkan ne gördüyse ben de onu gördüm. Zaman içinde en sevdiğim yazarlardan biri haline geldi. Demir Atlı Adam bir çok kişiye imkansızın var olmadığını gösterdi. Dünya turunda hep yanında olacağım…

Doktor

Leman Büyükdayıoğlu

Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunuyum. Mimar olacağım derken babamın isteği ile tercihler arasına tıp fakültesi yazıp şu an mesleğine aşık bir insanım. İnsanlara faydalı olmayı, yardım etmeyi, acillerde saatlerce uykusuz kalıp da tek bir teşekküre gülümseyebilmeyi başarıyorum. Tıp Fakültesinden sonra bir aylığına Japonya’ya staja gittim. Türkiye’ye döndüğümde de dil kurslarına gidip ülke hakkında daha çok araştırma yaptım. Gürkan Genç de bu şekilde hayatıma girdi.
Adam bisiklete atlamış Türkiye’den Japonya’ya gitmiş. Öyle heyecanla okudum ki bütün serüveni. Benim oradayken yaşadığım heyecanı bana tekrar yaşatmayı başardı. Türkiye’ye döndüğünde kendisi ile tanıştım. Doktor olunca aklıma binlerce soru geldi. Bu adam ne yedi, ne içti, aşılar, tahliller, kontroller, nabız, kalp atımı gibi sorularla çıktım karşısına. Cevap mı? “Valla çıktım gittim Lemancım hiç bir şey olmadı.” O benim gibi biri “istedim, yaptım” diyen ve peşinden yüzlerce gencin ufkunu genişleten, teknolojinin mükemmeliği yanında doğanın ve ilkelliğin bizi hayata nasıl tutabildiğini gösteren biri. Tesadüflerin aslında hayata ne denli keyif katabildiğini keşfeden biri. Seni tanıdığım için mutluyum.

Fotoğrafçılık Eğitimi

Burçin Dedeoğlu

Gazi Üniversitesi işletme mezunuyum. Sevdiğim ve hayalini kurduğum işi yapmaktayım, Masal Medya şirketinin sahibiyim. Gürkan’ın Tükiye – Japonya yolculuğu boyunca yazdıklar beni yaşadığım anlara götürdü. Her kelimesinde benden bir şeyler vardı (o sıralar O bilmiyordu yaşadıklarımı). Kimse O’na inanmazken yola çıkmasına, kendine inanmasına ve yüreğini koyduğu bu işte yalnız kalmasına canım sıkıldı. Türkiye’ye döndüğünde yaptığım işle ilgili kendisine yardımcı oldum. Gürkan yolculuğu boyunca binlerce fotoğraf ve yüzlerce dakikalık videolar çekmişti, bunların birçoğunu paylaşmadı. Fakat yaptığı bu muhteşem olayı duyurmak, kitlelere ulaştırmak için kendisine yardımcı oldum. Çektiği fotoğrafların bir kısmı ile sergiler açıp sunumlarında kendisine destek oldum. Gürkan gözüktüğü gibi değil, aslında çok sıkıntılar atlatan biri. Birlikte bir şeyler başardığımızdaki yüzündeki o mutluluk anı, işte o an muhteşemdi. Şimdi gelecek sergileri ve çıkacak olan kitabının hazırlıklarını yapacağız. Dünya turunda yanındayım dostum, devam…

Müfettiş

Çağlar Çakan

10 senedir ses teknisyenliği ve tasarımı yaparak hayatıma devam ediyorum. Müziği, kahveyi,teknolojiyi, ve sigarayı çok severim. Minik bünyemde 15 kişilik tembellik potansiyeline sahip olduğum için psikolojik baskı uygulamadıkça pek evden çıkmam.Senelerce artçı olarak sürdürdüğüm motosiklet tutkumu şöförlük mertebesine taşıyarak bu tembel bünyeyi evden çıkartmak için çok şahane ve geçerli bir sebep buldum kendime. Boş zamanlarımda İstanbul içi olsun, dışı olsun motorumla seyahat etmek asla vazgeçemeyeceğim bir alışkanlığa dönüştü.
Şaşıracaksınız fakat belki ama aslında ben Gürkanımı desteklemiyorum. Onla birlikte seyahat ediyorum. Yani bencilce davranıyorum. O gezsin, yaşadıklarını bizimle paylaşsın ki yazılarını okudukça ben de gezmiş gibi hissedeyim diye yanında duruyorum. Beni destekleyenin o olduğunu hissediyorum. Hayata, doğaya, etrafındakilere, biraz daha iyimser bakabileyim diye O’ndan ilham alıyorum. Bir de arkadaşlarıma “Benim Ankarada’dan çıkıp şu anda dünya turu atan bir arkadaşım var” derken çok havalı oluyorum. Ama bu başka bir yazının konusu. Yol boyunca, Gürkan’ın sitesinde bulunan ufak tefek yazım hatalarını, yanlışları elimden geldiğince düzeltmeye çalışacağım.

Kurgu

Hüseyin Doğan

Ankara İletişim Fakültesi mezunuyum. Kısa Filmler, tv programları, tanıtım filmleri, belgeseller ve video müzik işlerinde kurgucu olarak görev aldım. Şu an serbest kurgucu olarak çalışmaktayım.
Gürkan Genç birçok insanın hayalini gerçekleştiriyor. Bunu yaparken bizlerin de kendi engellerinden kurtulabileceğine ve hayallerimizi gerçekleştirebileceğimize cesaret veriyor. Bende bu takım içinde yer almaktan mutluyum. Türkiye – Japonya turu bittikten sonra yaptığımız gibi bu turun sonunda da yolculuk boyunca çektiği görüntülerden belgesel hazırlanmasına yardımcı olacağım.

Bilgi Bankası

Ruhfen Kavasoglu

Ankara Yapı ve Endüstri Meslek Lisesi Yapı Ressamlığı Bölümü sonrasında 9 Eylül Üniversitesi İnşaat Mühendisliğinde okudum. Kaç kere Cinnah yokuşunu ayakta pedallayarak çıkma yarışı yaptık, kaç kere de Seymenler tarafından Tunalı Hilmi’ye dalış, saymadım. Hâlâ binalara merdivenlerden çıkıyorum. Bisikletimin sportif kalmamda bana çok faydası oldu. Herkesin bir hayali var ya, benimki de Cesur yürek Gürkan ile bisiklete binmek!… Olacak inşallah!…
Cesur yürek Gürkan ile Japonya seyahatini yaparken Türkmenistan’da tanıştık. Geleceğini daha önceden haber almıştık. O zamanlar Elçilikte görev yapan eşimin işi dolayısıyla olayları izleyebiliyorduk. İşin kaymaklı tarafı bir de hemşehrimiz çıkmaz mı? Onun için bu kadar büyük hedefi ve diğerlerini gerçekleştireceğinden hiç şüphe etmedik! (Kendimizden biliyoruz) Adı konmamış “nice maceralar içindeyken hayatını kazanmak” mucizesini gerçekleştirmek de bizim için yeterinden fazla cesaret işiydi. Her ne kadar Teknik işlerle uğraşan biri olsam da edebi yanım hiç uzakta kalmadı. Makaleler, şiirler, güfteler, skeçler vb. gibi yazılarım, benim hayatın şifrelerini çözmem de kullandığım anahtarlarımdır. Cesuryürek’imizin beğenisini kazanan da bu oldu ki, kitabının yazılarını düzenleme (redakte)işini yapmama izin verdi. Karınca kararınca onun yaptıklarına bir katkım olduğu için sevinçli ve mutluyum. Türkmen atasözünün de dediği gibi: “Yolun Ak, Yoldaşın Hak Olsun Cesuryürek”

Demir Atlı Adam Uçuş Kontrol

Mine Poge

Eskişehir Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümü mezunuyum. 1 Kocam, 1 kızım, 1 köpeğim, 1 blogum, 1 köyüm ve 97 kardeşim var. Kafaya takan biriyim. Her şeyi takarım, kimsesiz çocukları, sokak hayvanlarını, evsizleri, engelli sorunsallarını, küresel ısınmayı, eğitimi, denetimi , domatesin çekirdeğini, lüferin santimini takarım. Tezcanlı ve sabırsız olduğum için tabii ki biraz da sakarım.
Sınırları zorlamayı ve sınırları zorlayan insanları severim, Gürkan’ı da bu yüzden seviyorum. Gürkan, dünya turun boyunca yanında olacağım.

Kanat Adamı

Enes Şensoy

Harita teknikeriyim. Tam olarak bilmedeğen seçtiğim mesleğim zamanla hobim, yaşam tarzım ve işimle bir şekilde birleşti. Harita ve coğrafi bilgi sistemleri üzerine araştırmalar yapıyorum. Doğal güzelliği olan, tarihi değerleri bulunan ve çok az bilinen yerleri keşfetmeyi, zorlu dağ yollarında bisikletimle turlar yapıp bilmediğim alanlarda kamp atmasını severim. Google Earth üzerinde rota çizer, konum belirleme cihazları, mobil cihazlar, coğrafi bilgi sistemleri, tur bisikletçiliği ve kamp malzemeleri ile alakalı gelişmeleri yakından takip eder bilgi edinirim.
Gürkan ile tanışmam 2009 yılında katıldığımız bir bisiklet buluşmasında gerçekleşir. Gürkan’ın yaptığı turlar, aldığı yollar, benim yaptığım ya da yapmak istediğim turlarla büyük benzerlik göstermekte. Gerek tur biçimi olsun, gerekse bir manzara, tarihi eser karşısında hissettiğimiz duygular olsun çok benzer. Attığı her pedalda ben de onunla birlikte heyecanlanıyor, yaşadığı olaylardan tecrübeler ediniyorum. Gürkan’a turu boyunca bölgesel rota yardımında bulunup, piyasaya çıkan, kendisinin kullanabileceği ürünleri güncel olarak kendisi ile paylaşacağım. Bunları yapmam kendimi daha iyi hissetmemi sağlayacak ve seyahati boyunca onunla seyahat ediyormuş gibi hissedeceğim. Belli mi olur belki bir gün eşlik ederim…(9 Ocak 2014 – 16 Mart 2014 tarihleri arasinda hayalini gerceklestirip ispanya ve fas ulkelerinde Gurkan Genc ile birlikte pedalladi)

Uluslararası İlişkiler

Buğra Canata

Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunuyum. İstanbul’da İngilizce Öğretmeni olarak çalışıyorum. Amatör olarak bilgisayar, internet, yazılım gibi işlerle ilgileniyorum. Uzun yıllardan beri bisiklet üzerindeyken, son yıllarda bu tutkumu uzun mesafelere çıkarttım. Her gün okula bisikletle gidip geliyor, bisikletli gezginlerle tanışıp İstanbul’da misafir ve rehberlik ediyorum. Gürkan’ı da ilk kez Japonya turuyla tanıdım, ancak ilgiyle takip eder oluşum benim de bisiklete gerçek anlamıyla gönül verişimle başladı. Yazdığı metinleri İngilizceye çevirmekte yardımcı oluyorum, çocuklardan büyüklere dünyanın ortak dili olabilmiş bisikletin Türkiye temsilcisi Gürkan Genç’e edebileceğim her yardım, bu dili konuşan bir geleceğe yapılmış bir yatırım olacak.

Avukat

İlker Burgaç

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini hastanelerde nöbet tutarak çalışırken (öncesinde Akdeniz Üniversitesi Tıbbi Laboratuvarı bitirmiştim) bitirdim ve halen İstanbul da avukat olarak çalışmaktayım. Etik Kurul çalışmaları, Üreme Hakları projeleri, Hasta Hakları üzerine etkinlikler ve ilgili dernek ve kurum üyeliklerim aktif olarak devam etmektedir. Okuldayken 1 sene her şeye ara verip sırtımda çanta ve otostopla ülkenin her yanını gezmeyi ihmal etmedim. Orientering (gönlümün sultanı), dağcılık (Ağrı Dağı’nda takım lideri Nüzhet’le tanışmış olmak güzel bir hikaye), macera yarışları (fiziksel sınırların ötesinde zihinsel sınırları her defasında aşmak paha biçilemez),ultramaratonlar (maraton hatta yarı maraton bile koşmadan direk ultralara başlamak ayrı bir kafa) derken hamakta Kon-Tiki okurken gaza gelip  kayaklarla (kano) Ölüdeniz’den Olimpos’a, denizden Likya projesini 4 arkadaş 7 günde kürek çekerek tamamladık. Demem o ki Gürkan’ın takımına girmek için epey ter döktükten sonra başardım sanırım. Japonya turundan günümüze her fırsatta Gürkan’ın yazılarını rasgele ve defalarca okuyarak heyecana ortak olmaya çalışıyor ve azıcık gıpta ediyor olabilirim. İşbu hayal ortaklığında Gürkan’la aynı yolda olmak en basit tarifiyle harika!

Privacy Preferences

When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in the form of cookies. Here you can change your Privacy preferences. It is worth noting that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we are able to offer.

Click to enable/disable Google Analytics tracking code.
Click to enable/disable Google Fonts.
Click to enable/disable Google Maps.
Click to enable/disable video embeds.
Web sitemiz, esas olarak 3. taraf hizmetlerinden gelen çerezleri kullanmaktadır. Çerezleri kullanmamızı kabul etmelisiniz.