Fotoğrafımı kullanan sayfalara cevap

Gürkan Genç tarafından 7 sene önce yayımlandı
3 dakikada okuyabilirsiniz

      Google’da "Bisikletin arkasında Türk Bayrağı" başlığında bir araştıma yaptığınızda ilk sıralarda Tacikistan Pamir dağı tırmanışında Benjamin’in dereleri geçerken çektiği bu fotoğrafım karşınıza çıkar.

Geçtiğimiz günlerde Facebook sayfalarında yayınlanan bir haberde bu fotoğraf üzerinde değişikler yapılarak (sağ kolumda dövme varmış gibi karalanma ve kafaya da siyah bir bant çekmişler) haberde; Türkiye’nin doğusunda asker bisikletlinin bayrağını indirmesini istemiş. Tahrik unsuruymuş. Yaylaya çıkmasına izin verilmeyince de bisikletli geri dönmüşmüş.

Bu haberde adım geçmiyor fakat kullanılan fotoğraftaki kişi benim. Eh bu ülkede beni sadece bisiklet camiası ve arkadaşları ayrıca arkadaş çevrem ve onların çevresi bildiğinden sanki haberde bahsi geçen kişi benmişim gibi mesajlar geldi. "Abi haber doğru mu? Sen o tarafa ne zaman gittin?"

–          Öncelikle bu haberi yapan kişiler; adreslerinizi sayfalarınızda yazmamışınız. Hayırdır neden korkuyorsunuz? Haberin kaynağı olan arkadaş; bisikletinin arkasında dalgalanan bayraklı fotoğrafın yok muydu da bu haberi yapan arkadaşlara veremedin? Bahsedilen alanlarda Türk bayraklı gezginlerin dolandığını, arkadaşlarımın tur yaptığını biliyorum. Kısmetse Dünya turunun sonunda ülkemin doğusundan giriş yapacağım. Ayrıca ülkemin her bir köşesinde her evinde halkın misafir edeceğini, misafirperverliğin en güzel örneklerini göstereceğini adım gibi biliyorum. İnternet sitemde o kadar yasal uyarı yazısı bulunmasına rağmen bu fotoğrafı yayınlamak için benden izin almadınız! İzin verdiğim bir başka adamın sitesinden aldıysanız bile bu adam kimdir diye araştırmadınız. Sizlerin amacı, hedefi ülkenin iyi geleceği için olamaz!

–          Haberi 5000 kişi paylaşmış.Yüzbinler okumuş. Fotoğrafı bilen bir iki arkadaş da haber yalan demiş. Tabi yüzlerce yorum arasında görülmemişler.

Memleketin gençliğine ve geleceğine faydası olmayan kişilerin, kurumların sayfalarını paylaşıp beğenip yorumlar yapmayın! Korku ile yaşayan, kendileri ile yüzleşme cesareti dahi olamayan insanların ne kendisine ne de memleketine faydası olur.  

Gürkan Genç

(Yeni yazı bir süre daha yok. Dediğim gibi burslarla ve sitenin geneli ile ilgili bir çalışma yapıyoruz.)

Gürkan Genç'e Destek Vermek İstiyorum!