• ANLIK KONUM Garmin inReach

  • 11 Ocak 2024

Kurucusu olduğum Genç Kaşifler’e 2023 yılında ilk defa katıldım.

Kurucusu olduğum Genç Kaşifler’e 2023 yılında ilk defa katıldım.

Kurucusu olduğum Genç Kaşifler’e 2023 yılında ilk defa katıldım. 768 1024 Gürkan Genç

Türkiye’ye gelirken uçak biletimi gidiş dönüş Türk Hava Yolları’ndan almıştım. Kolombiya müdürü belki bir indirim yapar dedi THY de çalışan dostlar ama hiç oralı bile olmadı Kolombiya müdürü. Hatta “gidin paranız yoksa Elçilikten borç alın, senet yapsınlar size.” falan demişti. Yaaa arkadaş…. Biletimi satın aldım. Allah’tan o dönem havalimanı şefi Yusuf arkadaşım da, en azından Türkiye’ye gelirken bisikletler konusunda ekstra kilo veya bagaj parası vermemiştim fakat  30 Aralık da Ankara’dan Kolombiya’ya dönerken Ankara havalimanında bana ekstra 7000TL ek ücret çıktı. Sıkıntı değil tabiki de ödüyorum. Meblası da önemli değil 14 de olsa vereceğim 28 de olsa vereceğim ama canımı sıkıyor. Annem ve Kardeşim de yanımdaydı onların bile canını sıktı böyle bir para ödemem. Onu geç kim olduğumu neler yaptığımı öğrenenlerin bile canını sıkan bir durumdu o parayı vermem. Ne diyim ki…

Uçak biletini gidiş dönüş aldım. 3 ay yeter diye düşündüm. 1 Ocak’ta ülkedeyim, e 1 Nisan’da da geri dönerim dedim, olmadı. Nisan’da biletin tarihini değiştirmek için 8bin TL para verdim ve dönüşümü Haziran yaptım. Haziran ayı geldi, o zaman da imza günlerini ve sunumları yetiştiremedim. Hadi madem Türkiye’de kalacağım Eylül’e kadar kalayım dedim.

Buradaki en büyük etkenlerden biri de “Genç Kaşifler” oldu.

2010-2011 yılında Türkiye’den Japonya’ya giderken sponsorluk konusunda büyük hüsran yaşamıştım. Sonrasında ülkeye geri döndüm,sponsorluk bulamama konusu aynı şekilde devam etti. Dünya turuna çıkacağım inanılmaz zor bir süreçti.

Kafam attı ve hiç olmayacak bir şey yaptım.Sponsor bulamakta zorlanan ben eldeki az buçuk paranın bir kısmını ve bana ekipman sponsoru olan firmaların olanaklarını sporculara ve üniversite öğrencilerine verme kararı aldım. Allah utandırmadı onu başardım…

2012 yılında kurduğum Genç Kaşifler’in gene o yıl  marka tescilliğini yaptım ve projenin 2013 yılında tek öğrenci ile burs vermeye başladım. 2014 yılında Projenin başına Prof. Nüzhet Türker Yetmedi projeye birbirinden değerli ve alanlarında uzman öğretmenlerimiz de destek olmaya başladı. Destek olan tüm öğretmenlerimize teşekkür ederim.

2011’de bu projeyi Spor Bakanlığı’na sunmuştum; O kadar kapsamlı bir projeydiki. Ünv. Öğrencileri bisikletle benle Avrupa’yı gezeceklerdi.  Fakat proje kabul edilmedi. Aradan 1 yıl geçti veya geçmedi ben yola çıktıktan sonra Spor Bakanlığımız “Genç Kaşifler Trenini” kurdu. Benim projenin kısaca trenlisini yaptılar. Hatta O dönem başvuru yapan öğrencilerde karışıklık oluyordu. Trenli projeye başvuru yapacaklar benim projeye başvuru yapıyorlardı falan. 3 sene dayanabildi devletin projesi. Neyi yapacağını tam olarak bilmezsen, gönülden yapmazsan sonuçları da böyle olacaktır. Neyse yıllardır finansal destekte bulunduğum bu projeye bu sene ilk defa katılma kararı aldım. Buna sebep olanlar bu projeye katılan eski öğrenciler oldu. Enes, Yenigün, Osman, Yağmur, Gizem ve Yörük Semih sizlere de ayrıca teşekkürler.

Tamam bir proje yaptım da projenin gençleri nasıl etkilediği konusunda en ufak bir düşüncem bile yoktu. Ankara’da ilk sunum yapacağım zaman daha yurt dışından geleli 2 hafta olmuş, hemen yanıma geldiler. Bodrum da İmza günü yaptım, yanımdaydılar. İstanbul’da sunum yaptım, ordaydılar, İzmir’de sunum yaptım, oraya geldiler. Ankara’ya da her fırsat bulduklarında yanıma uğradılar. Türkiye’den ayrılmama çok az kalmış gene yanıma geldiler. Yapılan projenin hayatlarında bir şeyleri değiştirdiğini düşünmeme vesile oldular. Madem böyle bir durum var o zaman 2023 Genç Kaşiflere ben de katılayım.

Genç Kaşifler’e pandemiden sonra başvuru sayısı oldukça azalmıştı. Açıkçası bu biraz benim için de iyi oldu. Ülke ekonomisi zaten kötüydü, üstüne bir reklam gelirim de düşüş yaşamıştım. Her zaman her şey istediğiniz gibi gitmiyor. Buna rağmen 2023 Genç Kaşifleri’nde toplamda 15 kişiydik.

Döndü hocamız hep söylendi “ Gürkan Genç var diye bu seneki Genç Kaşifler çok torpilli çok” diye. Nüzhet hocamız Ulukışla Köyü’nde yeni evine yerleşmişti. O evin çevresindeki büyük alanı da Genç Kaşifler’e ayırdı. Hal böyle olunca arazi yürüyüşü, dağ bisikleti sürüşü, kaya tırmanışı ortamına çok uygun bir alan olunca 2023 Genç Kaşifler Sporcu Kampı gibi oldu. Hatta bundan sonra da o şekilde olmaya devam edecek. Döndü hocamız gene bize yörük yaşamından çok şeyler öğretecek o kesin, fakat bundan sonra bu bölge çevresindeki köyleri ve coğrafyayı tanımaya, keşfetmeye gayret edeceğiz. Nüzhet hocamızın 2024 Genç Kaşifler için muhteşem bir çalışması var.. Bisikletle dünya turum bittiğinde ben de sık sık bu bölgede olup yaz ve kış kamplarını yapacağım.

“Peregrina Coffee” kendim hem de Genç Kaşifler için kurdum. Sonuç olarak dünya turum bitecek ve reklam gelirim de olmayacak. Buranın kazancı ile de bu projenin sürekliliğini önce kendim sonrasında şirkete dahil olacak Genç Kaşifler’in gelecekte yapacağına inanıyorum. Bu proje için de yatırımcı lazımdı, o konu ile de pek fazla ilgilenemedim. Hadi önce ben kendim ilk paketleri ülkeye sokmayı başarayım sonrasında devamı gelir ve gelecekte neler olur bilinmez deyip yola öyle devam ettim.

Genç Kaşifler Projesi’ni Haziran ayında başlayan Anadolu turumla birleştirmeyi de başardım. Madem Türkiye’deyiz daha önceki yazımda dediğim gibi “Anadolu halkı nasıl acaba bıraktığım gibi mi” sorusunun cevabını gidip kendim göreyim” demiştim. Ordu, Samsun, Bafra, Merzifon, Çorum, Kayseri, Adana şeklinde bir rota yaptım. En sıcak dönemde ülkenin Adana’sına da gittim. Zaten Arap Çölü’nü ve Sahra Çölü’nü yazın geçen bir bisikletçiden başka bir şey beklenmezdi.

Ordu’da Enes bir iki onda kaldım, Erim ile Boz tepeye gece saat 2 de bisiklet sürerek çıktık. Aykut ile az biraz sohbetimiz oldu, Ordu’da gene Bahreyn anılarından bildiğiniz Sebahat Ablam Nadi Abim biz bisikletçileri misafir etti.  Can dostum Eren ve Eşi Şadan “Gürkan Ordu’da evin var bilesin” dediler ve Fındık fabrikasındaydık. Ya Eren unuttum keşke gitmeden fındık ezmesi alaydım yanıma yaaa hahah.

Samsun’da dostum Tarık yeri ayrıdır bu adamın hep öyle de kalacak. Bak bu yazıları yazarken bana verdiğin termostan kahve içiyorum.

Bafra’da Ali İhsan abim ve Hülya Ablam, Merzifon’da Eyüp ve dostlar Merzifondaki güzel sunum için teşekkürler. Merzifon Belediyesinin neler başardığı hala aklımda unutmadım. Hattuşaş’ın kralı Cengiz Abim ve Harun misafirperverliğinizden dolayı teşekkür ederim.  Çorum’da Gizemim iyiki varsın, Kayseri’de Ali ve ailesi iki defa şehirdeydim her ikisinde de misafirperverliklerine diyecek söz yok Sağol Ali.

Adana’da Alper ve Pelin ve Gürkan hocam. Samsun’da tanıştık Adana da evlerine misafir ettiler. Adana da gezdirdiler. Zaman olsaydı o sıcakta bisiklet bile sürerdik hehe. Hatta önümüzdeki dönemde Genç Kaşifler için biz ne yapalım Adana da da dediler.  Teşekkürler. Böyle kısa bir zaman da ancak bu kadar güzel arkadaş olunurdu.

Bu rotada desteklerinizden dolayı hepinize teşekkür ederim. Adını yazmayı unuttuklarım olabilir, kusuruma bakmayın. Anı ve yaşanmışlık çok olunca ve bu süreci aylar sonra kaleme alınca her şeyi hatırlamam da pek mümkün olmuyor.  Son adan aklıma geldi Adana da Kuzey Bisiklet den İlker ve Doğa bisikletten Tekin abi ye de teşekkür ederim 🙂

Bu güzergah boyunca 50’den fazla köyden geçtim. Bu köylerin 22 tanesinde köy kahvesinde vatandaşla sohbet ettim. Şimdi bizim vatandaşa Japonya’ya, Norveç’e, Güney Afrika’ya, Kolombiya’ya bisikletle gittim dersen pek bir etki yaratamazsın. Ne zaman ki bisikletle Hacca, Umre’ye Mekke, Medine, Kudüs’e gittim de, akan sular durur. Mesela Japonya’da Samuray Yolu’nda pedalladığını söyle, Şili’deki vatandaşa kışın Patagonya’yı gezdiğini söyle. Çin’de en büyük Budist tapınaklarının olduğu bölgede dünyanın en büyük doğal Buddha’sına tırmandığını dile getir. O zaman halkı kazanırsın.

Her ülke halkı ile konuşacağın konular farklı. Bizde de bunlardan biri benim dediğim. Hacı Seyyah Gürkan Genç dediğinde akan sular durur. Bölge halkı seni ciddiye alır, dinlemeye başlar. Her telden sohbet edersin ve sonunda ne görürsün? Anadolu halkı 2009’da bıraktığım şekilde aynı. Ekonomik sıkıntılar var, fakat düşünce yapısında bir şey değişmemiş. İşte tam da dediğim buydu. Her ülke halkının kendine göre kodları var. Bazı şeyleri değiştiremezsin. Bu noktada artık geri kalmışız ileri gitmişiz demiyorum.  Çünkü Anadolu budur. Kılıfa sokmaya aşağı veya yukarı çekmeye gerek yok. Güvenli sınırları içinde yaşamayı tercih eden bir toplum. 1  dolar 1.78TL iken de bu toplumda gezmeyi seven %1 bir kesimdi. Şu anda da durum aynı. Nasıl veya neden diyebilirsiniz? Canlı yayınlarımda sorun bu soruyu açıklayayım güzel örneklerle buraya uzun uzun yazmak istemiyorum.

Gelişmiş ülkeler falan filan diyoruz da, insan canlı türünün yaşayabileceği başka bir gezegen bulamamışken Allah aşkına oturup bir düşünün. Gelişmiş dediğimiz toplumlar mı doğaya daha çok zarar veriyor yoksa köyde basit, o kadar gelişmişlikten mahrum kalmış insanlar mı? 14 senedir yolda gördüklerim ortada. Çok gelişmiş bir canlı türüyüz ki yaşabileceğimiz alternatifi olmayan bir gezegenin tüm kaynaklarını vahşice kullanıyoruz. Daha bu gezegende azınlık olarak yaşadığının farkında olmayan bu zavallı canlı türü birde diyor ki “dünyayı yok ediyoruz”. Bak işte bu sınırları dışına çıkamamış insanın cahilliğinden dolayı söylediği bir cümle ve bu cümleyi arada bir ben de kullanıyorum o kadar şey görmeme, gözlemlememe rağmen birilerinin söylemlerine maruz kalıp bu şekilde aktarıyorum. Şey gibi “Bisiklet Doğa dostudur”  Halbuki değil. Doğayı en az kirleten ulaşım aracı. Doğayı kirleten bir ulaşım aracı nasıl doğa dostu? Gibi….

Kısacası Anadolu halkım tam da görmeyi düşündüğüm gibi çıktı. ‘Gürkan Bey bizi tüccardan kurtar, ne yapak?’ sorusunu soranlar da oldu. Bir kaçına fikrimi söyledim. Hatta bir tanesine Genç Kaşifler’de ki öğrencilerde tanık oldu. Ben fikrimi söyleyince öğrencilerden Mustafa: “Abi vallahi tüccarlar gelir seni kurşunlar” dedi hahah. Dediklerimi uygulamaya geçiren köy halkı da oldu.

Aladağlar bölgesinde Genç Kaşifler’le bisiklet rotaları çıkardık. Mustafa hocam sayesinde Astro fotoğrafçılık konusunda bilgilendik. Kaya tırmanışı yapıldı, yürüyüşler yapıldı ve daha bir çok konuda bilgilendik, deneyim sahibi olduk. Neticede iyi ki kalmışım. En azından gerçekten nasıl bir proje başardığımı ve nelere kadir olduğunu görmüş oldum.

2024 Genç Kaşifler’i seçmek için 1 Şubat’ta formu yayınlayacağız. Bu sene 6 eski öğrencimiz, 12 yeni öğrenciyi çağırmayı istiyorum, bakalım nasıl olacak. Anadolu Sigorta ile de bir proje düşünüyoruz.. Dur Anadolu Sigortayı öbür yazı da anlatayım…

GENÇ KAŞİFLER KATILAN TÜM ÖĞRENCİLERİME TEŞEKKÜR EDERİM İYİKİ VARSINIZ. 2023 GENÇ KAŞİFLER, ÖĞRETMENLERİM, NUZHET HOCAM SAĞOLUN ^_^

Privacy Preferences

When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in the form of cookies. Here you can change your Privacy preferences. It is worth noting that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we are able to offer.

Click to enable/disable Google Analytics tracking code.
Click to enable/disable Google Fonts.
Click to enable/disable Google Maps.
Click to enable/disable video embeds.
Web sitemiz, esas olarak 3. taraf hizmetlerinden gelen çerezleri kullanmaktadır. Çerezleri kullanmamızı kabul etmelisiniz.